“Mini-Shengeni Ballkanik”, zyrtari amerikan: Shpresëdhënëse, liderët e rajonit po marrin në dorë të ardhmen ndërkohë që BE…

| 14:24
SHPËRNDAJE

DSC_0145_1_optimized-e1536747742127

Nisma e tri shteteve për të ashtuquajturën “Minishengeni Ballkanik” ka marrë mbështetjen e SHBA-ve dhe këtë e bëri me dije zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer, i derguari i posacem i SHBA per Ballkanin Perendimor duke folur në Forumin Ekonomik Boteror, ne Davos.

Palmer nënvizoi se kjo nismë është shpresë dhënëse sipas tij dhe djen mbështetjen e amerikanëve, teksa duke e lidhur me vendimin e BE për mos hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, tha se ky është një tregues që liderët e rajonit po marrin në dorë fatin e vendeve të tyre.

“SHBA-të vazhdojnë të jenë të angazhuar në perspektivën europiane të Ballkanit Perëndimor që ka qenë themeli për angazhimin amerikan në rajon për më shumë se 20 vite.

Kjo nuk ka ndryshuar dhe nuk do të ndryshojë.

2014835_vucic-zaev-rama-novi-sad-foto-tanjug-tanja-valic-1_ff

Kjo është edhe arsyeja pse pamundësia e Këshillit Europian për të gjetur konsensus dhe të fillojë bisedimet për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë ishte kaq zhgënjyese.

Kjo nuk është fjala e fundit. Shpresojmë që Këshilli i Europës t’i rikthehet çështjes në mbledhjen e liderëve në maj, në Zagreb, të arrijë konsensusin e duhur dhe të nisë atë proces aq të rëndësishëm duke dërguar sinjalin e rëndësishëm në rajon.

Ndërkohë, ndërsa SHBA avancon drejt Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimi Europian konsiderohet deri në një farë niveli nga rajoni si duke u larguar, rajoni vetë po zhvillohet.

Angazhimi i Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë të promovojnë bashkëpunimin përmes së ashtu-quajturës nisma e minishengenit është shpresëdhënës, është një tregues që liderët në rajon po marrin përgjegjësi për fatin e tyre, po marrin në dorë të ardhmen e vet.

Arkitektura e kësaj nisme ka një skaj të hapur, ka vend për Malin e Zi, Bosnje dhe Hercegovinën, Kosovën. Nisma është premtuese, ka mbështetjen tonë dhe angazhimin tonë për të bashkëpunuar me liderët e Ballkanit Perëndimor për ta çuar përpara”, tha Palmer.

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.