Mesazhi i fortë i Donald Lu pas takimit me Xhafën për Shullazin dhe Lul Berishën

SHPËRNDAJE

Ambasadori amerikan Donald Lu ka dhene detaje per “Balkanweb” ne lidhje me takimin qe ka pasur sot ne zyren e ministrit Fatmir Xhafaj. Pas takimit qe zgjati rreth një orë e 30 minuta, Lu bën një deklaratë të fortë. I pyetur nga BalkanWeb nëse në këtë takim janë diskutuar çështje të korrupsionit të nivelit të lartë, siç është ajo e Saimir Tahirit, Lu komentoi se SHBA-të kanë ofruar mbështetjen e tyre me prokurorë federalë amerikanë dhe agjenci të zbatimit të ligjit të Shteteve të Bashkuara.

donald lu per shullazin

Ambasadori Lu, gjatë takimit tuaj me Ministrin Xhafaj, a biseduat çështje korrupsioni të nivelit të lartë, si ajo e Saimir Tahirit?

Anvasadori Lu: Bota, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara, po e ndjek nga shumë afër këtë çështje dhe çështje të tjera sensitive, si ato të Emiljano Shullazit, Lul Berishës dhe tre gjykatësve të apelit në Durrës. Ne kemi ofruar mbështetjen e prokurorëve federalë amerikanë dhe agjenci të zbatimit të ligjit të Shteteve të Bashkuara për t’i ofruar ndihmë teknike Prokurorisë në kryerjen e një hetimi të plotë, i cili ka për qëllim zbulimin e të vërtetës. Ne do donim të shihnim një hetim më aktiv nga prokurorët dhe policia gjyqësore, dhe e kemi përcjellë këtë mesazh. Në një demokraci të vërtetë, askush nuk është mbi ligjin.

Burimi:

Balkanweb: http://www.balkanweb.com/site/ekskluzive-ambasadori-i-shba-ofrojme-prokurore-te-fbi-per-hetimin-e-saimir-tahirit/

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakZbardhen detajet e takimit të Lu me Xhafën. Ambasadori: Hetim të plotë për Tahirin
Artikulli tjetërE rëndë/ 13-vjeçarja denoncoi bashkëjetuesin, ekspertiza zbulon të vërtetën e dhimbshme

S'KA KOMENTE

Comments are closed.