Me moshën, rritet dhe depresioni

SHPËRNDAJE

Depresioni i shfaqur në pleqëri është më serioz dhe i komplikuar. Kjo mbështetet nga një studim i kryer në Qendrën Mjekësore Universitare në Amsterdam, botuar në revistën “The lancet pshychiatry”.

Autorët e studimit vlerësuan të dhënat e 1042 pjesëmarrësve të diagnostikuar me çrregullime të mëdha depresioni dhe monitoruan performancën e tyre për dy vite rresht duke marrë në konsideratë katër tregues: koha e sëmundjes, kursi kronik i saj, ashpërsimi dhe koeficienti i regresionit. Pas dy vitesh, u vu re se të katër faktorët sa vinin e përkeqësoheshin me rritjen e moshës së pacientëve.

11noa-blogSpan-480x276Rezultatet ishin akoma më të këqija për personat mbi 70 vjeç ose më të vjetër, krahasuar me ato të grupit referues që varionin nga 18- 29 vjeç. Në këtë pikë, nevojiten më shumë studime për të kuptuar mekanizmat që qëndrojnë në bazë të kësaj lidhjeje, si dëmtimi i rolit njohës, me qëllim parandalimin e pasojave negative të një çrregullimi të madh depresiv që prek moshat e treta.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakRrëfimi tronditës i “snajperit” të Interit: Kam menduar vetëvrasjen, vodha pilula për më shumë se 2 vite
Artikulli tjetërVIDEO/ Rriten shanset e Argjentinës, Nigeria “leksion” Islandës

S'KA KOMENTE

Comments are closed.