‘Me Berishën ishim gati të vriteshim’ dhe ‘Vëllau si shkjau’, fjala e fortë e Majkos në Prishtinë. Ç’tha për Metën e Ramën

| 14:25
SHPËRNDAJE
 

Ministri i Diaspores, Pandeli Majko, ish-kryeminister gjate kohes kur vendi yne priti shqiptaret e Kosoves, ne fjalen e mbajtur sot ne Prishtine, në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”, duke ftuar gjithe shqiptaret te mos harrojne te shkuaren, ka apelur per te ecur bashke ne nje rrugetim qe tashme ka nisur.

 

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta dhe Pandeli Majko, gjate ceremonise se promovimit te librit te gazetares Eni Vasili, me titull “Une kam vrare”, organizuar ne hotel Rogner./r/n/r/nPandeli Majko and Parliament Speaker Ilir Meta, during the promotion ceremony of journalist Eni Vasili book, entitled "I have killed", at organized in hotel Rogner
Kryetari i Kuvendit Ilir Meta dhe Pandeli Majko, gjate ceremonise se promovimit te librit te gazetares Eni Vasili, me titull “Une kam vrare”, organizuar ne hotel Rogner./r/n/r/nPandeli Majko and Parliament Speaker Ilir Meta, during the promotion ceremony of journalist Eni Vasili book, entitled “I have killed”, at organized in hotel Rogner

Majko ka theksuar se ne ato kohe shume te veshtira, ata kane bere vetem detyren dhe vellau mund edhe te mos falenderohet.

“Ne që kemi qenë në drejtim të institucioneve në atë periudhë të vështirë thjesht kemibërë detyrën tonë ka pasur ca të tjerë që këtu në Kosovë, pa pasur një lloj detyre, zyrë, apo institucion luftuan për lirinë e kombit shqiptar sepse në thelb liria e Kosovës ishte liria e Shqipërisë, në këtë kontekst ajo çfarë ndodhi në 1999 ishte ajo që rëndom ndodh për cilindonjeri. Çdo kush përkufizohet nga ditët e vështira. Nuk besoj se na përkufizojnë ditë të mira. Kemi bërë vetëm detyrën tonë. Ndaj ndihemi mirë por dhe keq kur na falenderoni, sepse në jemi vëllau dhe vëllau edhe falenderohet por dhe jo. Tani a të mërzit ndonjëherë vllau edhe të mërzit.. por si i thoni në Kosovë kur ta sjell vellau shpirtin ne maje te hundes, ah vëllai si shkjau… Por ne për këtë arsye duhet ta durojmë njëri-tjetrin. Të kujtojmë ato ditë të vështira, kur përkufizuam e përcaktuam se kush jemi nga vijmë e mbi të gjitha ku do të shkojmë”- tha Majko.

Mako ka ftuar per reflektim dhe ka kujtuar mbledhjet e atyre diteve shume te veshtora kur vendosej per fatin e njerezve.

“Se bashku me Ilirin, edhe shume te tjere, mes te cileve edhe ai qe eshte sot kryeminister i vendit Rama, mblidheshim a ishim aq te bindur, edhe te forte, ju siguroj qe ishim te shqetssuar, te frikesuar se do na kujtohej emri brez pas brezi per te keq, por nuk mund te le pa thene ate qe tha Presidenti Meta, u mblodhem te majte e te djathte, komuniste balliste, legaliste. Me Sali Berishen ishim gati te vriteshim ne ’97, por pas masakres se Recakut, u mblodhem, i thirren te gjithe partite e opozites dhe fjalia qe thame ishte: Kur serbet na vrasin ne duhet te bashkohemi. Tanime ne nje kohe tjeter, ne ne keto kushte te veteperkufizimit tone, nga momenti i veshtore duhet te shikojme pak me larg. Une nuk jam nga ata qe fal kollaj, por ja qe kam filluar ta bej. Por duhet ta bëj se duhet të ndryshojmë. Në ’99 e kuptuam se nuk bënim dot pa njëri-tjetrin, e duhet te jemi gjithmone bashke”- tha ai.

Çfarë tha për lideret e Kosoves

“Kam përballë presidentin e Kosovës, i cili në atë kohë nuk besoj se e dinte se do të bëhej president i Kosovës por u vetëpërkufizua si përfaqësues dhe kryetar i delegacionit dhe aspiratave të saj, kokëfortë si ai.

Kam përballë kryeministrin e Kosovës. Nuk besoj se kur mbante trupin e të vëllait do të bëhej kryeministër i Kosovës.

Kam përballë Albin Kurtin. Nuk besoj se në burgun e Serbisë në atë kohë mendonte se një ditë do të përfaqësonte një forcë politike të re e do të ishte kandidat për kryeministër.

Nuk kemi këtu Ibrahim Rugovën e shumë të tjerë që nuk jetojnë që bënë detyrën tonë. Ish-kryeministri Pandeli Majko tregoi frikën dhe shqetësimet që kishin për vendimet e mëdha që do të mernin dhe si u lanë mënjanë mospajtimet dhe u bashkuan për një qëllim.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.