Mbyllen aplikimet, këto janë 3 emrat e kandidateve që synojnë drejtimin e Gjykatës Kushtetuese

Feb 2, 2023 | 16:09
SHPËRNDAJE

Kanë dalë emrat e 3 gjyqtareve që synojnë të marrin drejtimin e Gjykatës Kushtetuese.

gjk-kandidatet-770x422

Afati i fundit i aplikimeve ka qenë ditën e sotme dhe tre emrat që shprehën interes janë anëtare të Gjykatës Kushtetuese aktualisht.

Mbledhja e Gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese, në kuadër të procedurës së zgjedhjes së Kryetarit të Gjykatës Kushtetuese u mblodh sot, më 2 shkurt 2023, dhe konstatoi përmbylljen e afatit të aplikimeve. Për këtë pozicion kanë shprehur interesin 3 gjyqtare, të renditura më poshtë, sipas rendit alfabetik, me bazë mbiemrin:

 1. Fiona Papajorgji
 2. Marjana Semini
 3. Holta Zaçaj

Gjithashtu, Mbledhja e Gjyqtarëve, në bazë të parashikimeve ligjore, ka vendosur të zhvillojë mbledhjen e saj të radhës, në datën 15 shkurt 2023, ora 10:00, për të dëgjuar platformat dhe vizionin e secilës kandidate, për të vijuar më tej me procedurat e votimit për zgjedhjen e Kryetarit të Gjykatës Kushtetuese.

PËRBËRJA E GJYKATËS KUSHTETUESE

 1. Marsida Xhaferllari, anëtare
 2. Dr. Fiona Papajorgji, anëtare
 3. Dr. Elsa Toska, anëtare
 4. Sonila Bejtja, anëtare
 5. Dr. Sandër Beci, anëtar
 6. Ilir Toska, anëtar
 7. Gent Ibrahimi, anëtar
 8. Prof. Dr. Marjana Semini, anëtare
 9. LL.M. Holta Zaçaj, anëtare

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura