‘Mbulimi’ i Skënderbeut/ Rrëfehet Myftiu i Tiranës: Histeri mesazhesh kërcënuese

SHPËRNDAJE

Pas polemikave që shkaktoi “mbulimi” i monumentit të Skënderbeut me ekran gjatë faljes së namazit ditën e djeshme, vjen edhe një reagim nga myftiu i Tiranës, Ylli Gurra.

Ky i fundit, i ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në “News24’ ka sqaruar për opinionin publik se nuk ka pasur asnjë qëllim për atë skenografi. Ai tha se figura e Skëndërbeut nuk përbën asnjë problem për faljen e namazit dhe sipas tij ka një një histeri të mesazheve kërcënuese dhe se monumenti është mbuluar qëllimisht dhe në atë formë.

“Në aspektin fetar nuk kemi asnjë lloj kompleksi për figurat tona kombëtare aq më tepër ne festa të tilla. Në rrafshin fetar nuk ka asnjë lloj pengese në një vend të hapur siç është sheshi ‘Skëndërbej’ për sa kohë monumenti nuk është pengesë fizike për besimtarët e mbledhur aty. Pra nuk ka asnjë lloj pengese për t’u kryer falja.

Jo vetëm monumenti kombëtar por çdo monument tjetër nuk e pengon faljen. Nëse kjo do përbënte problem ne do faleshim tek Bulevardi ‘Dëshmorët e Kombit’. Prezenca e skenografisë imponohet edhe nga madhësia e sheshit dhe pamja të shihet me sy të lirë. Skenografia është bërë që të shihet nga të gjitha këndet. Kemi një histeri të mesazheve kërcënuese për atë se është mbuluar qëllimisht dhe në atë formë”- tha Gurra raporton “BalkanWeb”.
67iuyjjhm
Mes të tjerash ai u dha edhe një shpjegim ‘përplasjeve’ që u shkaktuan në rrjetet sociale ditën e djeshme lidhur me këtë fakt, ndërsa theksoi se ndoshta disa mund ta kenë bërë në mënyrë të qëllimshme. Po ashtu, ai theksoi se figura kombëtare nuk mund të ketë ndikim as tek myslimanët dhe as tek të krishterët.

“Askush në emër të asnjë besimi dhe në emër të asnjë lloj lirie dhe fjale të mund të mendojë ato çka thatë më parë. Se një figurë kombëtare që ka vendousur gjithë sakrificën e tij të mund të ketë një ndikim të tillë. Për ne myslimanët, kurrsesi asnjë figurë kombëtare, që mund të jetë myslimanë apo i krishterë, që ka ngritur lart dinjitetin në njësitë territoriale, ai mbetet vetëm me një emër; duhet lartësuar dhe përcjell në gjenerata. Myslimanët nuk besoj dhe nuk ka asnjë justifikim fetar, mund të shpreh kënaqësinë se qenka mbuluar Skënderbeu. Mund të kemi Bajram dhe Pashkë, por Shqipërinë e kemi dhe do e kemi bashkë. E kundërta e kësaj, nuk ka bazament myslimanësh apo të krishterësh”, tha myftiu.

Myftiu i Tiranës sqaron: Pse u vu ekrani në shesh. Më kërcënuan me jetë!

Myftiu i Tiranës, Ylli Gurra, ka dhënë një sqarim për ‘Panorama’, lidhur me “mbulimin” e Skënderbeut me ekran gjatë faljes së namazit. Ai tha se kanë qenë kushtet teknike që kanë detyruar ta vendosë ekranin aty, por pa pasur qëllim mbulimin e statujës.

“Dua të jap një sqarim publik për vëllezërit katolikë e ortodoksë. Nuk kemi pasur asnjë qëllim të fyejmë apo të mbulojmë Skënderbeun. Ai është Heroi Kombëtar i shqiptarëve dhe as nga ana fetare, as nga historike prania e monumentit të tij në shesh nuk përbën asnjë problem për myslimanët, as për faljen e namazit”, tha ai për “Panorama”.

gurra-650x358

Teksa shprehu keqardhjen për mënyrën si është perceptuar, ai tha edhe se “unë kam marrë kërcënime me jetë” për shkak të perceptimit të krijuar se myslimanët e mbuluan monumentin e Skënderbeut gjatë faljes se mëngjesit.

“Për këtë arsye, dua të jap një sqarim publik për gjithë vëllezërit katolikë që janë të ndjeshëm. Montimi i gjithë asaj skenës aty, e para punës është bërë natën. Çka do të thotë se është më e vështirë ta shohësh dhe më e vështirë të punohet. Teknikët e kanë gjykuar sic po gjykohet atë strukturë”.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakDosja/ Pasi vrau ish-gruan gjyqtare, burri mori peng shoferin e furgonit. Si e çoi ai në polici
Artikulli tjetërDel video e vrasjes së gjyqtares, çfarë filmuan kamerat. A pati debat me ish-burrin?

7 KOMENTET

 1. Ik or plhere e keqe gjej sheshe te tjera per tu fal jo ke leggenda shqiptare qe e nderon gjithe perendimi edhe une jam mysylman po nuk mbulohet historia skenderbeu Eshte i gjithe shqiptareve pa dallim feje o derr turk

 2. Ta heqin do zoti mor turk antishqiptar se po na ulni figuren me te madhe te kombit edhe une jam myslman mor derr por nuk mbulohet krenaria kombit osé ndryshe gjej shesh tjeter ik ne stadium

 3. Myfti i Tiranes, meqense ke kaq shume dashuri per islamin duhet te shkosh ne arabi ose ne turqi.
  Mohimi i heroit tone kombetare Gjergj Kastrioti, te cillin e njeh gjithe bota do te thote te perqafosh sulltanet tirane qe kane masakru stergjyshrit tane,shqiptaret.
  Ju tani jeni te infektuar aq shume prej islamizmit extrem sa arini te mohoni heroin tone kombetar,
  Gjergj Kastrioti.
  Kjo asht nji fushat qe ka fillu prej disa viteve ma pare dhe tani u cfaq haptas.
  Jane disa hoxhallare dhe fyfti ne Kosove mbase edhe ne Shqipni qe jo vetem qe baltosin Gjergj Kastriotin por edhe Nane Terezen, duke e quajtur femer te perdalun,kurve.
  Ne nji kohe qe ate e njeh gjithe bota mbare per bamiresit e saj.
  Nji prej tyne asht Naim Trenova me shoke.
  Keto veprime jane shume te damshme per vendin tone,keta njerez jane armiqt tane,ata jane te paguar nga jashte per te njollos shqiperin dhe shqipetaret,te na lene pa figura.
  Duhet te bashkohemi te gjithe pa dallim feje per te parandalu keta keqberes.

 4. jU E MBULUAT NE NJE KEND PER 1 ORE , NDERSA Veliaj k/Tiranes e mbuloi per disa muaj dhe nuk u tha nje gjysem fjale
  Keto qe xhgarravisin nuk jane shqiptare,por zhgarravina te sllaveve
  Ne vend qe te diskutojne per problemet e tmerreshme qe po kalon vendi si,de3klarata e Agjensise Qendrore te Intelegjences te SH B A
  C I A Deklaron
  Shqiperia pike Aktive e Trafikut
  Po zgjeron organizatat ne Europe
  Eshte vend ku lehtesisht behet pastrimi i parave
  Ku behetTrafikimi Rajonal i narkotrafikeve- Armeve-Kodrabandes dhe kalimi i pa ligjeshem i shteteseve te huaj

 5. Mire ja kane bere. Gjergji i vogel sen ska be. Ai ka vrare edhe shqiptare në ate kohe. Per me teper na ka lene 500vite nën perandori.

 6. Myftiu i Tiranës përgjigjet me parime!
  Z. Ylli Gurra doli të përgjigjet për veprimet e tij dhe të vartësve të tij apo ndonjë sy leshi të tij që me pakujdesinë e tyre (ose dashjen e ndonjërit të ekipit të skenografisë) lejuan "mbulimin me perçe" qoft edhe të pjesshëm të monumentit të Skënderbeut . Duke shpalosur parimet ai nuk justifikon dot vendosjen e ekranit para monumentit, as me ankesat për madhësinë dhe drejtimin e ballinës së sheshit madhështor. Kuptohet që pika më e përafërt me drejtimin e duhur nuk është para monumentit të Skënderbeut por para shtëpisë së Zotit.
  "Histeria groteske" e kërcënimeve në grup për jetën është kërcënim për të gjithë. Ato nuk mund të vijnë nga njerëz patriotë. Sidoqoftë, qytetarët, besimtarë ose jo, kanë nevojë të kenë garancinë tuaj Z. Myfti si drejtues përgjegjës dhe si institucion që me masa konkrete do t'i prisni rrugën përpjekjeve keqdashëse sido e ngado që të vijnë. Këtë do ta tregojë analiza e këtij rasti, e kalimit të faljes nga Bulevardi "Dëshmorët e Kombit" te Sheshi "Skënderbe", tendenca e dukjes në qendër kur ka plotë sheshe, parqe e stadiume, si dhe konkluzionet që do të dalin prej saj. Presim të dëgjojmë përgjigjen tuaj.
  Ka vite që kundërshtohet njerëzisht falja e besimtarëve myslimanë në ambjente të destinuara për aktivitete mbarëkombëtare sepse dëmton identitetin e shqiptarëve në botë sikur edhe vetëm një fe të vetme të kishim. Në aspektin fetar komplekset janë të shumta në botë dhe te ne. Monumenti nuk është pengesë fizike por është pengesë shpirtërore për fetarët (kërkoj ndjesë në se shkrimet e shenjta kanë ndryshuar në këtë pikë). Nuk është feja që dallon njerëzit dhe kombet nga njëri tjetri. Feja nuk ka ADN, nuk ka një gjuhë, ka territor gjithë botën, udhëhiqet nga qendra e libra të shenjta të përbotshme, etj. Kombi ka një gjuhë, një territor të caktuar, një histori, një kulturë dhe një ADN. Prandaj feja jonë e kombit shqiptar është Shqiptaria. Kjo erdhi edhe nga përvoja e hidhur historike kur vizionarët e shquar rilindas kuptuan se pushtuesit gradualisht identifikuan fenë me territorin dhe me gjuhën e tyre duke lënë jasht mësimin e gjuhës shqipe, dhe përcaktuan rrugën e duhur për shpëtimin dhe bashkimin e shqiptarëve si Skëderbeu dikur e të tjerë më vonë. Me respekt, Kasandra.

 7. Gjithcka eshte bere ne ate vend nga njerez te nemur dhe qeveritare qe patem dhe kemi Nisur nga familja e mbretit zog qe ishin shitur bythe e breke te Anadolli Turk ,dhe shohim ca shkrime e thenie se ishte keshtu apo ashtu ,zogu yne , .Kaluam dhe Kohen Komuniste te Enverit , Pedofil .Dhe per cudi ste habisin keto kopila te lindur ne dyert e Sulltaneve, te Turqise , Si Pederaste ,Pedofile dhe Dylbere muslimane , Qe mendojne se kane te drejte ,qe te njollosin figuren e Heroit Legjendar Gjergj Kastrioti , Ku i mori keto te dhena Se Gjergj Kastrioti ,paska bere lufte per florinj , me pare se 600 vite , Une e di se krijesa te tilla jane per te kenaqur te ftuarit ne Hareme dhe pike Ky filantrop ,na paska studiuar ne Kabaret e Haremet ,rreth , Gj,Kastriotit . Thuhet se eshte Shqiptare ,por me gjak Turk ,apo me mire Qelb Kuplarash,Shohim dhe disa qe ngrene bythet ne mas te Tiranes ,A i kane pare nga afer Elbasonllinjte , qe i pelqejne ato show , Besoj Turku Erdogan , do ta kerkoje ta takoje kete hoxhe qe diten mban ramazon dhe noten pijne vere me mish derri

Comments are closed.