Mbulimi i Skënderbeut për Bajram, reagon ashpër Moikom Zeqo: Zgjohu nga gjumi…

SHPËRNDAJE

Fotoja polemike, e Skenderbeut te mbuluar teksa besimtaret myslimane kryenin faljen ne shesh, foto që pushtoi internetin, simbol i ditës së djeshme, ka ngjallur reagime të shumta nga figura të artit e kulturës në vend. I ashper ka qene ne reagimin e tij studiuesi dhe shkrimtari i njohur, Moikom Zeqo.

moikom-zeqoooo

REAGIMI

Miqtë e mi shqiptarë. Si mundet vallë që të mbulohet skulptura madhështore e Skënderbeut ditën e një feste fetare?

Si mundet, si mundet… zgjohu nga gjumi vetëdije e kombit shqiptar.

E pabesueshme, por e vërtetë. Kujt vallë i vjen turp dhe është alergjik nga figura semantike dhe mbarëkombëtare e Skënderbeut?!

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakZbulohet dokumenti/ Ngjarja që u mbajt e fshehtë, si u arrestua në Vjenë nipi i Hysni Kapos diplomat
Artikulli tjetërGati lufta? Koreja e Veriut konfirmon testin bërthamor: Bomba më e madhe se ajo e Nagasakit

9 KOMENTET

 1. Droga,kanabisi,parat e pista qe merr rama nga erdogan,vuqiq ju kan ber trurin pis.ne nje an rama merrkatoliket si vet frrok,ndok,dosha,prenga kriminelet e jo nga ata te gjergj fishtes ne anen tjeter ata te erdoganit.

 2. Njerezit e medhenj reagojne e japin mesazhe ne kohen e duher.I tille i madh po e tregon veten Moikom. E parashikoi pakashum kete situate edhe Kadare i cili me menyren e tij proeuropiane ka reaguar gjithmone.

 3. Gjithe shqiptaret e ndershem dhe patriote jane me ju, I nderuari Moikom!
  Asnje justifikim nuk mud ta perligje mbulimin e monumentit kryesor qe simbolizon kombin.

 4. kur hajvanet moren pushtetin…harruan edhe kombin.

  feja e shqiptarit, asht shqiptaria…mos harroni!

 5. I ka ndā shqiptarët në tri kategori:
  1. Shqiptarë qe, kur u pushtuen nga turqit, mbetën shqiptarë katolikë.
  2. Shqiptarë që ndërruan fe, por mbetën shqiptarë.
  3. Shqiptarë që ndërruen fé e humbën kombësinë tuj u shndrrue në turq.
  Nga këta të fundit "shqiptarë" mbetën ata që mbuluen permendoren e Skenderbeut. Shkelzeni i Berishës e justifikon "mbulimin" medemek se myslimanët nuk falen para permendoreve e fotografive.
  E pyesim zotnin nga Tropoja , pse nuk gjetën nji vend pa permendore per me falë Diten e Fider Bajramit.
  Ata e kanë zgjedh vendin enkas me mbulue permendoren. T' kishte kenë Permendorja e nji sulltani qe kane vū n' Tiranë, s' do ta kishin mbulue.

 6. Moikomin e paska filluar ta rrafi satanai qe rrafi palin.cfare gjembi tu ka ngulur more bamke.

 7. Skenderbeu ka qene po aq i mire dhe po aq i keq, sa Berisha, Rama, Zogu, Ali Pashai e tj.
  Edhe ne kohen e tij, ka patur probleme acaruese ku shqiptaret nuk jane pajtuar.
  Problemi me i madh eshte se ne kete rast nuk jane respektuar institucionet.
  Cili institucion e dha lejen per mbulimin e Skenderbeut?
  A u sqaruan qytetaret me pare se monumenti i Skenderbeut do te mbulohet perkohesisht per kete arsye?
  Mbulimi i monumentit te Skenderbeut eshte bere ne kundershtim me ligjin.

 8. OLIVER SCHMID PER TE 'MADHIN' GEORGE KASTRIOTIS

  Scanderbeg was left with the countryside and a few minor castles. But even here, he was unable to win over the population to any substantial extent. The townspeople refused to be ruled by noblemen from up-country; they preferred the orderly administration of the Venetians and the Ottomans, as did many farmers. In the lowlands, Venice and the Ottomans had built up a class of village leaders and spahees, men who would have had much to lose if the nobles from the mountains had taken power: Scutarine patricians and village elders thus fought the rebels as did the privileged Orthodox villages of western Macedonia and southern Albania, and the well-paid Muslim and Orthodox timariots. Even in the highlands, many men refused to support the rebels. The mountains of Dukagjin successfully resisted and held out against Scanderbeg’s attempts to conquer them. This can be explained in good measure by the social, economic and cultural differences between the highlands and the lowlands, but further explanation is needed because Scanderbeg never even received the support of all the highlands or of all the country people.

 9. I nderuar! Jam shume dakort me thirrjen tuaj dhe gati per cdo lloj iniciative te tille. Por ne statusin qe keni, a mund ti drejtoheni shtetit shqiptar dhe institucioneve per tentativen e neperkembjes se figures tone kombetare? Nuk e bej kete kerkese per replike. Abdolutisht jo! Shqiptaret kane ne gjum letargjik si ariu, nderkohe ujqerit po bejne kerdine!

Comments are closed.