Mbretëria e Bashkuar shënon ditën më dramatike deri tani, 260 të vdekur në 24 orë. Më shumë se 17 mijë të infektuar

| 16:47
SHPËRNDAJE

Departamenti i Shëndetësisë tha se 260 persona të tjerë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar kanë vdekur në 24 orët e fundit, duke shënuar një ngritje dramatike njëditore që e çoi totalin në 1019 viktima.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve është tani 34% më i lartë se shifra ekuivalente dje, rritja më e madhe e përqindjes ditore nga 18 mars, kur numri i përgjithshëm u rrit nga 71 në 104 – një kërcim 46%.

britani

Në Angli, 246 persona të tjerë që u testuan pozitivisht për koronavirus kanë vdekur, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve të konfirmuara në 935, sipas NHS.

“Pacientët ishin të moshës midis 33 dhe 100 vjeç dhe të gjithë, përveç 13 njerëzve (të moshës midis 63 dhe 99 vjeç) kishin kushte shëndetësore”, thuhet në një deklaratë.

Katër persona të tjerë vdiqën nga koronavirusi në Uells, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve të konfirmuara atje në 38, thanë zyrtarët shëndetësorë, duke shtuar se ka 172 raste të reja të konfirmuara, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 1,093. Dr Robin Howe, drejtor i incidenteve për përgjigjen e shpërthimit të Covid-19,  në Shëndetin Publik në Uells, paralajmëroi që numri i vërtetë i rasteve ka të ngjarë të jetë më i lartë:

Koronavirus tani po qarkullon në çdo pjesë të Uellsit. Aksioni i vetëm më i rëndësishëm që mund të bëjmë të gjithë për të luftuar koronavirusin është të qëndrojmë në shtëpi në mënyrë që të mbrojmë NHS dhe të shpëtojmë jetë.

Në Skoci, shtatë persona të tjerë kanë vdekur pasi u testuan pozitivisht për koronavirus, duke e çuar totalin në 40, njoftoi qeveria skoceze.

Dy persona të tjerë me Covid-19 kanë vdekur në Irlandën Veriore, me totalin 15 viktima, tha Agjencia e Shëndetit Publik në vend.

Në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, gjithsej 120,776 njerëz janë testuar për koronavirus deri në 28 Mars, me 17.089 rezultate pozitive. Nga ata që gjenden në spital në Britani të Madhe, 1,019 njerëz kanë vdekur.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.