GRAZIA
  Union Bank
 
Lotaria Kombetare    
Home » Sociale » Matura 2012, publikohen programet e reja orientuese

Matura 2012, publikohen programet e reja orientuese

Çelet zyrtarisht Matura Shtetërore 2012. Ministria e Arsimit shpalli dje programet orientuese në faqen zyrtare të Agjencisë Kombëtare të Provimeve. Për herë  të parë këtë vit, brezi i maturantëve mbyll shkollën e mesme me kurrikulat e reja, ndaj edhe programet janë hartuar në varësi të këtyre kurrikulave. Janë 21 lëndë  që i përkasin kurrikulës bërthamë dhe 18 lëndë që i përkasin kurrikulës me zgjedhje. “Struktura është e njëjtë, pra programet orientuese përmbajnë 50%-70% të  programeve lëndore. Pra janë hequr ujërat e tepërta dhe kemi bërë reduktimin më të mirë të mundshëm në mënyrë  që konceptet që do përvetësohen të jenë sa më të  thjeshta për maturantët. Por, duke qenë se këtë vit për herë të parë del brezi që ka studiuar me kurrikulat e reja, edhe programet orientuese janë bërë nga fillimi”, tha për gazetën drejtori i Arsimit Parauniversitar në  MASH, Fatmir Veisiu. Sipas tij, në ndryshim nga vitet e tjera, programet orientuese kanë përfunduar dhe janë publikuar më herët. Për këtë vit ka ndryshuar formula e llogaritjes së pikëve për aplikimin në shkollat e larta. Matura Shtetërore për herë të parë aplikohet me rregulla tërësisht të reja. Maturantët, si provime me zgjedhje, do të kenë mundësi të zgjedhin domosdoshmërisht dy lëndë. Por atyre u jepet mundësia që në këtë grup provimesh të japin edhe një lëndë të tretë me zgjedhje. Sistemi i krediteve është kushti kryesor. MASH ka përcaktuar numrin minimal të krediteve që duhet të kenë dy ose tri lëndët që do të jepen si provime me zgjedhje nga maturantët. Veç tyre, ata do të japin provimet e detyruara. Pra, ndryshe nga më parë, kur jepnin vetëm katër provime, vitin që vjen, në vartësi të përgatitjeve, ata mund t’i nënshtrohen edhe një provimi të pestë. Për secilën nga lëndët me zgjedhje të listuar nga MASH, është vendosur edhe numri përkatës i krediteve. Gjuhët e huaja janë parë si prioritare dhe kanë numrin më të lartë të krediteve. Maturantët e Maturës 2012 duhet të zgjedhin lëndët për provimet me zgjedhje në mënyrë që shuma e krediteve e këtyre lëndëve të mos jetë më e vogël se 8. Numri i lëndëve me zgjedhje do të jetë dy ose tre. Çdo maturant mund të zgjedhë një ose dy gjuhë të huaja si provim me zgjedhje, me kusht që njëra të trajtohet si gjuhë e huaj e parë dhe tjetra si gjuhë e huaj e dytë, në përputhje me kreditet përkatëse, që janë 10 dhe 6. Sa i përket llogaritjes së pikëve, për herë të parë do të zbatohen dy formula. Kjo pasi maturantët do të kenë mundësi që në vartësi të dëshirës të japin edhe një lëndë të tretë me zgjedhje. Në tabelë gazeta publikon të plota këto formula dhe mënyrën si do të kryhet llogaritja.

Albtelecom

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

15 Komente per “Matura 2012, publikohen programet e reja orientuese”

 1. liridona suluka

  programet

  • Pershendetje. Jam nje nx, nga shkolla Mesme Bashkuar Farke. Ju lutem do te na jepnit sa me pare programet e lendeve pasi dhe ne te orientohemi sa me pare dhe te jemi ne dijeni ku te fokusohemi qe te mesojme. Faleminderit per mirkuptimin.

 2. Leonora Prenga

  Pershendetje! Jam nje maturante nga shkolla At Shtjefen Gjecovi. Mendoj qe do ishte shume e drejte nese ju do te na jepnit sa me pare programet e lendeve pasi dhe ne te orientohemi sa me pare dhe te jemi ne dijeni ku te fokusohemi qe te mesojme. Faleminderit..

 3. Fatjona Agollari

  Pershendetje jam Fatjona Agollari nxenese e gjimnazit gjuhesor “Faik Konica” Korce.Do doja te dija me shume rreth menyres se si do llogariten piket kete vit.Ju faleminderit

 4. ej po ku ti gjem programte e matematikes dhe te letersis

 5. Pershendetje jam nje nx nga Shkolla e mesme e Bashkuar Farke ju lutem mund te na orientoni se ku mund ti gjejme keto programe faleminderit

 6. ju lutemi na thoni si duhet te orientohemi

 7. pershendetje jam nje nxenese e shkolles se mesme kutalli ju lutem mund te me thoni ku ti gjejm programet e matematikes dhe letersis dhe si mund te orientohemi faleminderit

 8. pershendetje jam nje nxenese e interesuar per programet orientuese te historise dhe gjeografise.ju lutem mund tme ndihmoni per t’i gjetur…..faleminderit

 9. prsh..Deshiroj te jap provim me zgjedhje Gjuhen Spanjolle..a mund te me ndihmoni me ndonje informacion..cilet libra duhet te mesoj qe perfshijne programin e publikuar nga ministria e arsimit..dhe nqs eshte e mundur te me tregoniemrin e shtepive botuese..ju faleminderit!

 10. pershendetje dua te di nese provimet me zgjedhje do kene te njejtin orar si te zgjedhe 2 lende apo 3 lende?

 11. jam nx e shkolles abdulla keta ju lutem na ndihmoni me ndonje test orientues per lendet e avancuara.Mirepres pergjigjen tuaj

 12. jam nje maturante dhe si lende me zgjedhje kam zgjedhur gjermanisht si gjuhe te huaj te pare,ju lutem a mund te me ndihmoni qe tme tregoni se cfare librash duhet te mesoj qe un tjem e afte dhe ta bej provim e gjermanishtes ?

 13. jam nje maturant si lend me zgjedhie kam zgjedhur histori qytetari a mund te me ndimoni me ndonj test orientues pres pergjigjen tuaj?

 14. jam ne nxense e mesimit jo formal d.m.th vijoj mesimin me korrespodenc dhe jam ne kl,13 por ky vit po me zgjat deri n muajin e 8 keshtu q nuk po e arrrij testin e matures a kemi nje afat t dyt per ket vit n muajin e 8 siq ka qen vitin e kaluar me shpres se do te me ktheni pergjigjen ju pershendes

Beni nje Koment


Panorama Plus
 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

AMC


Gazeta Panorama Alexa toolbarShowbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy