Mali i Zi, tre ditë pa asnjë rast të ri me COVID-19

| 23:30
SHPËRNDAJE

Instituti i Shëndetin Publik ka njoftuar të mërkurën, se brenda 24 orëve janë analizuar 137 mostra nga të cilat nuk ka raste të reja të infektuara me koronavirus.

94520F5A-DE95-4C65-BC70-EB8363512DA3_w1023_r1_s

Kjo është dita e tretë që në Mal të Zi nuk ka raste të reja me COVID-19.

Numri i përgjithshëm i të infektuarve në Mal të Zi, prej fillimit të pandemisë me COVID-19 është 321. Të dhënat e fundit tregojnë se numri i personave të shëruar, ka qenë më i lartë se ai i rasteve të reja. Numri i të shëruarve shkon në 199, ndërsa në fazën e shërimit janë 115 persona. Në Mal të Zi kanë humbur jetën 7 pacientë me COVID-19.

Në Qendrën Klinike të Podgoricës janë të shtruar 8 pacientë. Prej tyre, 5 janë në Klinikën Infektive dhe janë në gjendje të mirë, ndërsa dy pacientë janë të vendosur në respiratorë. Ndërkohë, në Mal të Zi ka nisur lehtësimi i masave të ndërmarra për shkak të pandemisë, të cilat gradualisht do të zbuten gjatë 45 ditëve të ardhshme.

Masat e para parandaluese në Mal të Zi janë vendosur më 10 mars, kur autoritetet shëndetësore vendosën ndalimin e udhëtimit në vendet më të prekura nga koronavirusi, ndërsa pas shfaqjes së rastit të parë të infektuar me COVID-19 masat kufizuese kanë ardhur duke u shtrënguar. /Voa/

 

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.