FOTO/ Mali i Zi proteston kundër Shqipërisë për lumin Buna

SHPËRNDAJE

Qeveria e Malit të Zi përmes Ministrisë së Punëve të Jashtme, me iniciativën e Nënkryetarit për Politikë Ekonomike dhe Sistemit Financiar, Milutin Simovic dhe Ministrit të Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe Turizmit, Pavel Raduloviç, i është drejtuar me protestë Shqipërisë për ndotjen e vazhdueshme të lumit Buna, duke paralajmëruar se do të shprehte shqetësimin për institucionet ndërkombëtare.

20191009_172324_resized-1000x477

Mediat malazeze shkruajnë sot se jo vetëm qese plastike por edhe shpendë të ngordhur si pulast notojnë përmes brigjeve të lumit nga Shqipëria.

Qeveria malazeze “këmbëngul vazhdimisht në zbatimin e të gjitha konventave ndërkombëtare, në përputhje me politikën e fqinjësisë së mirë, duke bërë thirrje për kujdes të përbashkët për burimet, në komunikim të vazhdueshëm me palën shqiptare,” thotë Ministria e Jashtme e Malit të Zi.

Prandaj Mali i Zi është i detyruar të informojë partnerët ndërkombëtarë, “çfarë do të bëhet në një procedurë zyrtare emergjente”.

Drejtoresha e Drejtorisë për Sigurinë e Ushqimit, Veterinarisë dhe çështjeve Fitosanitare Vesna Dakovic, pasi vizitoi terrenin, tha dje se gjithçka ishte një problem ndërkufitar, pasi nuk ka ferma të pulave në pjesën malazeze.

“Rezultatet e analizës laboratorike të mostrave treguan se shpendët nuk ishin të infektuar me ndonjë sëmundje që mund të bartej te njerëzit, por ishin me Salmonella, e cila ka një efekt tek  shpendët dhe nga e cila pulat me shumë gjasë u vranë“, tha Dakoviç.

Ministria e Bujqësisë tha se një sasi e konsiderueshme çanta me pula të ngordhura u hoqën nga lumi.

“Më shumë se 100 qese janë hequr me kafshë të ngordhura, e cila vlerësohet të jetë një pjesë e rëndësishme e sasisë së vrojtuar në rrjedhën e sipërme përgjatë brigjeve të Bunës, me shtrirje nga grykëderdhja deri në vendbanimin e Raçës ”, tha Ministria e Bujqësisë malazeze.

20191010191028_efacbddd5a9c70e31ab8c8a43ca2aef18445888ad304f534c32780a6f0acc157 20191010191028_6c552ebc-dcbe-4d42-b04e-61389a7dfa36 IMG-a8d9b487c9b1cca4adaf1de4e77d3e79-V

/S.Ll/Panorama/

 

Te lidhura


Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.