“Luftëtar që ra në fushën e blertë”, Presidenti Meta i jep titullin “Kalorësi i Urdhrit të Flamurit” personalitetit të futbollit shqiptar

| 10:52
SHPËRNDAJE
 

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta i dha sot titullin e lartë “Kalorësi i Urdhrit të Flamurit” ish-futbollistit të njohur shqiptar Abdurrahman Roza Haxhiu.

122432655_3470632286316353_153206116674618765_o
Kreu i Shtetit çmoi vlerat e mëdha sportive dhe njerëzore të ish-mesfushorit legjendar të Lushnjes, Partizanit dhe ekipit kombëtar të Shqipërisë.

Abdurrahman Roza Haxhoi spikati si njëri prej lojtarëve më të mirë pas çlirimit të Shqipërisë. Fillimisht, ai u aktivizua te Lushnja, ndërsa kulmin e sukesit e arriti në vitet 1951-1958 me Partizanin duke fituar 3 kampionate dhe 2 Kupa të Shqipërisë.
unnamed
Pas tërheqjes nga futbolli i luajtur, Haxhiu iu përkushtua trajnimit. Ai vdiq në moshën 33-vjeçare në vitin 1964 për shkak të një goditjeje vdekjeprurëse në kokë.

Trashëgimia e tij si sportist është e madhe. Ai është vlerësuar pas vdekjes për arritjet në karrierë. Ish-futbollisti mban titujt “Mjeshtër i Merituar i Sportit” dhe “Nderi i Sportit”. Që prej fillimviteve ’90-të, stadiumi i Lushnjes mban emrin e tij.

MESAZHI I PRESIDENTIT ILIR META

 

Privilegj të vlerësoj me Titullin e lartë “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”, një nga legjendat e sportit tonë, Abdurrahman Roza Haxhiun, ose Roza Haxhiun, siç e njohin të gjithë lushnjarët dhe shqiptarët, një nga futbollistët tanë të mëdhenj dhe të paharruar, i vlerësuar në arenën kombëtare dhe ndërkombëtare për kontributin dhe rezultatet e shkëlqyera të arritura në pak kohë.
Aq më tepër është kënaqësi, që ky vlerësim bëhet në këtë vit historik të 100-vjetorit të Kongresit të Lushnjës, ku familja Haxhiu, ka pasur një kontribut të veçantë.
Roza Haxhiu, ishte një futbollist i shquar, i viteve 50-60’, talent i rrallë, golashënues i klasit të parë me Ekipin Kombëtar, me Lushnjën, Dinamon, Besën dhe sidomos me Partizanin ku u shpall disa herë kampion kombëtar, fitues i Kupës, si edhe mori medalje të argjendë në turneun e Laipcigut.
Nëse sporti ka martirët e tij, Roza Haxhiu, është një nga ata luftëtarë, që me të vërtetë ra në fushën e blertë të stadiumit, i aksidentuar nga një goditje vdekjeprurëse në kokë e cila i mori edhe jetën, që ai aq bukur dinte ta jetonte.
I dalluar si mesfushor me vizion të gjerë, i papërtuar, i shkathët, teknik, me një diapazion të gjerë për lojën, e mbi të gjitha, me një shpirt tepër të madh, Roza Haxhiu, luajti edhe për Ekipin Kombëtar, ku u dallua për teknikën dhe cilësitë e tij, duke u kthyer në një simbol të futbollit tonë.
Shembulli dhe virtuoziteti i tij, kanë mbetur në kujtesën e sportdashësve tanë dhe është shkruar me gërma të arta në historinë e sportit tonë.

Mirënjohje, respekt dhe i paharruar kujtimi i Roza Haxhiut për gjithçka i dha sportit lushnjar dhe atij kombëtar, si një legjendë e paharruar dhe burim i përjetshëm frymëzimi për gjeneratat e reja të sportistëve.

meta

PANORAMASPORT.AL

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.