Lubonja: Selia e Teatrit përçmohej nga Hoxha si Stalini ndërtesat kostruktiviste, por në Moskë ato vlerësohen, te ne vazhdon enverizmi

SHPËRNDAJE

“Ndërtesat moderniste të Moskës u denoncuan nga Stalini dhe më pas u lanë pas dore”. Kështu shkruan një artikull i “1843magazine.com”, por, siç shkruan Noah Sneider, autori i shkrimit, ato tani po restaurohen nga një brez i ri arkitektësh me një këndvështrim tjetër të historisë.

fatos-lubonja-3

“Kush lexon kete shkrim do te kujtohet se edhe selia e Teatrit Kombetar percmohej nga Hoxha sic ka percmuar Stalini ndertesat kostruktiviste. Fatkeqesia eshte se enverizmi shkaterrues me moton historia fillon me mua tek ne vazhdon”, komenton analisti Fatos Lubonja teksa ka shpërndarë këtë artikull, ku ndër të tjera thuhet:

“Në një park të vogël në Moskë, te rrënuar, pas ambasadës amerikane, (ish-pasuri aristokratike), një qendre tregtare te bezdiseshme ne shkelqimin e saj dhe një rrokaqielli stalinist, qëndrojnë disa ndërtesa me kuti, të shkatërruara dhe me sa duket të harruara. Kompleksi duket pak si një anije kozmike futuriste që kurrë nuk u ngrit. Fasadat e saj të shkatërruara sugjerojnë prishje të afërt…

Megjithatë, një ekip i drejtuar nga Alexei Ginzburg, një arkitekt arkitektonik rus, po punon për t’i rivendosur këto ndërtesa në gjendjen e tyre origjinale.

Skena ngjan me një gërmim arkeologjik, pasi ata po depërtojnë edhe në mure e dysheme për të studiuar ndërtimin e tyre dhe për të hequr shtresat e bojës që me kohën ka zhdukur ngjyrat origjinale. Ata po bëjnë këtë përpjekje sepse, pavarësisht nga gjendja e keqe e tyre, këto ndërtesa janë disa nga ato më me ndikim në historinë e arkitekturës”.

Linku i shkrimit: https://www.1843magazine.com/design/reconstructivism

201802_DE_NAR_03-WEB 201802_DE_NAR_02-web 201802_DE_NAR_04-2-up-images

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakGjonaj në qelinë e Aldo Bares dhe Dondollakut, mesazhi pas inspektimit në burgun e Peqinit
Artikulli tjetërVIDEO/ Prangosen 4 djemtë që shisnin drogë në shkolla (emrat)

S'KA KOMENTE

Comments are closed.