Llambat e kripës, 11 arsye pse duhet t’i vendosni ato në të gjithë shtëpinë

| 11:32
SHPËRNDAJE

Ato nuk janë vetëm të bukura: llambat e kripës janë gjithashtu të mira për shëndetin. Jonizojnë mjedisin, pastrojnë në mënyrë natyrale dhe ofrojnë dhjetëra përfitime shëndetësore, disa të provuara nga shkenca. Llambat e kripës nuk kushtojnë shumë dhe mund të blihen në dyqane specifik. Më poshtë rendisim 11 përfitimet e llambave të kripës që mbështeten nga studime shkencore.

llamba 1

Pastrojnë ajrin. Një nga përfitimet kryesore të llambave të kripës është aftësia e tyre për të eliminuar pluhurin, polenin, tymin e cigares dhe ndotësit e tjerë të ajrit. Llambat pastrojnë ajrin përmes fuqisë së higroskopisë.

Kundërindikon efektet e joneve pozitive. Kur nxehet llamba e kripës dhe fillon ciklin higroskopik të grimcave në ajër, ngarkesa e molekulave të lëshuara gjithashtu ndryshon. Shumica e shtëpive janë me jone të ngarkuara pozitivisht, të cilat nuk janë të mira për shëndetin e njeriut. Llambat e kripës Himalaya thithin jonet pozitive së bashku me lagështinë.

Lehtëson alergjinë dhe simptomat e astmës. Llambat e kripës eliminojnë grimcat mikroskopike të pluhurit, zbokthit, mykut dhe kërpudhave, shpesh shkaku i reaksioneve alergjike.

Neutralizoni rrezatimin elektromagnetik. Ekspozimi i zgjatur ndaj rrezatimit elektromagnetik mund të jetë i dëmshëm në afat të gjatë, dhe shoqërohet me stres dhe lodhje kronike. Duke lëshuar jone negative në ajër, llambat e kripës neutralizojnë këtë lloj rrezatimi.

Ulin stresin. Kompjuterët dhe televizorët lëshojnë rrezatim jonik pozitiv, të shoqëruar me stres dhe ankth. Llambat e kripës mund të kundërveprojnë me këtë lloj rrezatimi, duke lehtësuar shumë stresin.

Ju ndihmojnë të flini më mirë. Një efekt tjetër anësor i ekspozimit ndaj joneve pozitive në ajër është pagjumësia. Këto grimca mund të zvogëlojnë furnizimin e trurit me oksigjen, duke shkaktuar cikle të parregullta gjumi. Llambat janë gjeneratorë natyralë të joneve negative dhe, nëse vendosen në dhomën e gjumit, ato janë në gjendje ta zgjidhin këtë problem.

Ato përmirësojnë gjendjen shpirtërore dhe përqendrimin. Kjo lloj llambe është e shkëlqyer për përmirësimin e humorit dhe promovimin e një gjendje qetësie. Në të njëjtën kohë, ato janë të dobishme për të përmirësuar përqendrimin.

Lehtësojnë çrregullimin afektiv sezonal. Përveç gjenerimit të joneve negative që përmirësojnë gjendjen shpirtërore, drita e butë e llambave të kripës mund të jetë e dobishme në zbutjen e çrregullimeve afektive sezonale.

Redukton energjinë elektrike statike në ajër. Mund të ndodhë në çdo kohë të ndjeni një ngatërrim të vogël të energjisë elektrike statike, kur hapni një dorezë, kur prekni një person tjetër ose përkëdhelni një kafshë shtëpiake. Llambat e kripës mund të zvogëlojnë energjinë elektrike statike në ajër.

Rrit nivelet e energjisë. Jonet pozitive të emetuara nga pajisjet shtëpiake vjedhin energji nga trupi ynë. Thjesht bëni një shëtitje në natyrë, plot me jone negative, për t’u ndier menjëherë më mirë. Llambat e kripës, duke kundërshtuar efektet e joneve pozitive, ofrojnë përfitime të ngjashme dhe rrisin nivelin e energjisë.

Burimi ekologjik i dritës. Llambat e kripës Himalaya nxirren me një normë midis 80 dhe 300 milion ton në vit, dhe rezervat e tyre pritet të zgjasin së paku 350 vjet të tjerë. /Burimi: Revista Psikologjia/

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.