VIDEO/ HISTORIKE! Kosova merr fitoren e parë në eliminatoret e Botërorit, dardanët bindin edhe me mungesa ndaj Gjerogjisë

Sep 2, 2021 | 20:10
SHPËRNDAJE

Triumf historik i Kosovës! Dardanët e Bernard Shaland, mposhtëm me rezultatin 0-1 Gjeorgjinë, në kualifikueset e Botërorit, duke siguruar kështu fitoren e parë historike në një kompeticion të tillë që nga krijimi.

bandicam 2021-09-02 18-18-51-363

Kjo sfidë u vendos nga një autogol i shkaktuar nga vendasit në minutën e 18-të. Vlen të theksohet fakti, se Kosova, ishte superiore, gjatë gjithë takimit, duke krijuar mundësi të shumta shënimi. Edhe pse me mungesa të shumta, ku spikasnin emrat si Rashica, Zhegrova, Zeneli, etj, përfaqësusesja e drejtuar nga Shaland, bindi plotësisht në këtë përballje.

Dardanët bëjnë pjesë në Grupin B, së bashku me Spanjën, Suedinë, Greqinë dhe Gjeorgjinë. Me këtë triumf, Kosova u ngjit përkohësisht në vendin e 3-të me 3 pikë në 3 ndeshje.

FT: GJEORGJI-KOSOVË 0-1

Khoçolava 18′ (autogol)

KOMENTI LIVE:

Mbyllet ndeshja! 

90+4′ Tjetër zëvendësim te Kosova, Valon Berisha i lë vendin Kryeziut.

90+3′ Zëvendësim te Kosova, largohet Rashani në fushë Shala.

90′ Akordohen 4 minuta shtesë!

83′ Kosova rrugën e rrjetës me Rashanin, por goli u anulua nga VAR-i, për pozicion jashtë loje.

81′ Kosova flirton me golin e dytë! Bytyçi lëviz bukur brenda zonës, provon me të djathtën, por tentativa e tij shkon jashtë kuadratit.

75′ Tjetër shans i shkëlqyer për Kosovën, Bytyqi nga e djathta, tentoi të shërbente për Muriqin i cili priste i lirë brenda zonës, por ndërhyn në momentet e fundit një prej mbrojtësve gjeorgjianë.

68′ Kosova kryen dy zëvendësime, largohen Halimi dhe Kastrati, në fushë Loshaj dhe Bytyqi.

62′ Momente tensioni në fushë, lojtarët e Kosovës dhe Gjeorgjisë përplasen me njëri tjetrin. Kastrati dhe Kashia ndëshkohen me kartonë të verdhë. Pas një ndërprerje afro 2 minuta, loja rifillon sërish.

57′ Shpëton për mrekulli Kosova. Vendasit flirtojnë me golin e barazimit. Fati ishte me dardanët në këto moment, teksa devijimi i topit shkoi ngjitur me shtyllën.

54′ Rast i artë për Kosovën, e pabesueshme çfarë shpërdoron Lirim Kastrati i vetëm me portierin. Nuk iu besojnë syve dardanët.

48′ Pranë golit të dytë Kosova me Vedat Muriqin, pas harkimit të Hadërgjonajt nga e majta, sulmuesi godet bukur me kokë, por ndalet nga portieri i Gjeorgjisë.

46′ Starton pjesa e dytë!

Mbyllet pjesa e parë! 

42′ Kosova nuk lejon hapësira në prapavijë, skuadra e Shaland mbrohet mirë dhe provon të niset me kundërsulm. Një pjesë e parë e kënaqshme.

33′ Momenti i vështirë në zonën e Kosovës, tentativa e Xhigaurit drejt portës së Muriç, ndalet nga mbrojtësit dardanë.

25′ Vendasit provojnë të reagojnë, për të barazuar shifrat, por mbrohen mirë dardanët. Valon Berisha është futbollisti i parë që ndëshkohet me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar.

18′ GOOOOOOL KOSOVA 0-1/ Zhbllokohet sfida! Autogoli i vendasve kalon në avantazh “dardanët”. Pas një harkimi të Berishës, lufton bukur aty Muriqi, duke detyruar kundërshtarin të shkaktojë autogol. 

12′ Zëvendësim i detyruar te Gjeorgjia largohet Kiteshvili, në lojë Xhigauri.

10′ Start i qetë, mungojnë rastet e rrezikshme në portat respektive.

3′ Kosova provon ta nisë në sulm ndeshjen, ku Rashani depërton bukur nga e majta, por mbyllet në momentet e fundit nga mbrojtësit vendas.

1′ Ka nisur sfida në Batumi të Gjeorgjisë! 

FORMACIONET ZYRTARE

gjeorgjia

kosova

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura