LIBRI/ “Si i shpëtoi pushkatimit shoku i shkollës së Enverit, pagoi gjyqtarët me florinj. Refuzoi Mit’htat Frashërin për tu larguar”

SHPËRNDAJE

Prej ditësh, mbesa e ish-juristit të dënuar nga regjimi komunist, Abdulla Rami, Ermira Xhomaqi, gjendet në Shqipëri. Prej vitesh ajo jeton në Paris, si për të vijuar pak jetesën franceze që gjyshi i saj, pas studimeve në Montepellier, la përgjysmë… Ermira ka ardhur këtu për të kujtuar emrin e tij, që ndryshe nga të tjerët, historia e këtyre 28 viteve liri, nuk e ka përmendur shumë.

abdulla rami dhe mbesa

Mbase, prandaj edhe libri i saj, monografia për gjyshin, erdhi kaq vonë! Jo se nuk e bënte dot vetë, e rritur me imazhin e letrave e dosjeve të tij të shkrimeve, ajo nuk e kishte më të thjeshtë se të tjerët ta pasqyronte jetën e tij në të gjitha pikëpamjet, por për një kohë nuk mendoi se këtë duhet ta bënin familjarët e tij. Sidoqoftë, sot kemi në dorë librin “Përtej harrimit”, shkruar nga Ermira Xhomaqi, për gjyshin e saj që në fakt tashmë e trajton si një personazh historik, Abdulla Rami.

pjese nga libri

PANORAMA

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakNgjela: Rama gënjeu Metën dhe bleu Saliun. Pas reformës në drejtësi do të...
Artikulli tjetërTiranasit të zhytur në borxhe, korçarët… Ja qytetet që kanë më shumë kredi për banor

S'KA KOMENTE

Comments are closed.