Letra e hapur e artistëve: Nëse s’kemi përgjigje deri të premten, do uzurpojmë…

SHPËRNDAJE

Ne mbledhjen e sotme te Komisionit te Kultures, jane disa artiste te cilet kundershtojne projektligjin per shembjen e Teatrit Kombetar.

artistet ne kivend

Ne vend te degjeses me ministren e Kultures Mirela Kumbaron, e cila kishte lajmeruar se nuk do te ishte kete jave, por javen tjeter per te dhene shpjegime per projektligjin e posaçem qe shemb teatrin dhe parashikon aty ndertimin e kullave, ne degjese jane artistet e mes tyre edhe Robert Ndrenika. Ata kane hartuar nje leter publike drejtuar Presidentit te vendit dhe zyrtareve te tjere shteterore.

“E ndiejme veten të tradhetuar e s’mund te futemi në asnjë dialog që parshikon shembjen e Teatrit kombëtar, është pr ligj arbitrar…

Nese nuk do kemi pergjigje deri te premten, trupa teatrore, artistët legjitimohemi të uzurpojmë godinën si të vetmen formë që zëri ynë të dëgjohet. Urojmë në mirëkuptimin tuaj dhe jemi në pritje të një përgjigje”, thuhej nder te tjera ne letren e hapur.

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.