Shembja e ndërtesave nga tërmeti tragjik, Prokuroria regjistron çështjen penale, ja dy akuzat që hetohen

| 10:51
SHPËRNDAJE

Gati nje jave nga termeti tragjik me 51 viktima, qindra te lenduar dhe shume ndertesa te shkaterruara, Prokuroria e Durresit ka regjistruar ceshtjen penale per hetim.durres prokuroria

“Më datë 29.11.2019 Prok. Durrës ka regjistruar çështjen penale që i referohet tërmetit të datës 26.11.2019 ku si pasojë e tij janë shembur një numër ndërtesash që kanë shkaktuar vdekjen e një numri personash”- thuhet ne njoftimin e organit te akuzes, ku shtohet se “Për këtë dyshohet se pasojat kanë ardhur si shkak i ndërtimeve pa leje dhe të moskryerjes së detyrës nga inxhinierët zbatues dhe personave pergjegjës si dhe nga mospërmbushja e rregullt e detyrës nga nepunësit shtetëror të ngarkuar me mbikqyerjen e këtyre ndërtimeve”.

Nderkohe sqarohet se “Çështja është regjistruar për veprat penale; “Ndërtim pa leje”, dhe “Shpërdorim detyre”, parashikuar nga nenet 199/a, 3 dhe 248 k.penal”

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

1 KOMENT

  1. "Termet apokaliptik" thoshte Xhacka e Rames sot ne mengjes. Po te kishte qene apokaliptik do ishte shembur 28 kateshi ne Golem me themele ne rere, do ishin shembur 3-4-5 kateshet e amortizuara te kohes Enverit me mur tulle, dhe jo ndertesa me kolona me hekur e beton te ndertuara 10 vitet e fundit.
    Kete katastrofe nuk e beri natyra, e beri babezia dhe papergjegjshmeria e ndertuesve dhe prodhuesve te betonit.
    Ata duhet te paguajne nje me nje demet qe ju kane shkaktuar njerezve, jo vetem shtepite dhe orendite e shkaterruara por edhe demin moral per traumen dhe stresin psiqik te shkaktuar.

Comments are closed.