Seanca kundër Adriatik Llallës, ish-kryeprokurori nuk merr pjesë. Avokati: Kam 2 javë pa e takuar

SHPËRNDAJE

Komisioni i Posaçëm i Apelimit ka nisur sot shqyrtimin e një ankimi të bërë nga Komisioneri Publik i cili nuk ka pranuar një vendim të Komisionit të Posaçëm të Kualifikimit për të ndërprerë procesin e vettingut për Adriatik Llallën.

komisioni i posacem i apelimit

Në seancën që zhvillohet sot dhe që drejtohet nga Sokol Çomo, Adriatik Llalla nuk është i pranishëm por përfaqësohet nga avokati i tij Sokol Hazizaj.

Procesi ndaj Adriatik Llallës u ndërpre nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit pas dorëheqjes së ish-kryeprokurorit nga e drejta për t’u emëruar gjyqtar apeli dhe rrjedhimisht nga i gjithë sistemi i drejtësisë.

Verdikti u mor në atë kohë nga trupi gjykues i KPK me kryesues Roland Ilia dhe anëtarët Pamela Qirko dhe Olsi Komçi.

Sokol Çomo: Kur keni komunikuar për herë të fundit me të përfaqësuarin tuaj?

Avokati i Llallës: Para dy javësh.

Sokol Çomo: Keni komunikuar direkt?

Avokati i Llallës: Jo, përmes familjarëve, përmes bashkëshortes.

Sokol Çomo: Po direkt kur ka qenë komunikimi i fundit?

Avokati i Llallës: Më shumë se dy javë më parë.

Luan Daci: Keni tagër të mbroni këtë subjekt?

Avokati i Llallës: I kam të gjithë tagrat.

Trupa gjykuese tërhiqet për të marrë një vendim për prokurën e përfaqësimit të avokatit

Sokol Çomo: I kërkojmë avokatit të plotësojë prokurën e përfaqësimit, duke u shprehur në mënyrë të posaçme vullneti i Llallës për ta përfaqësuar plotësisht në Komisionin e Posaçëm të Apelimit.

Sokol Hazizaj: Brenda 15 diteve mund te realizohet njoftimi i subjektit te rivleresimit.

Sokol Çomo: Shtyhet seanca per ne 31 Maj 2018 ora 10.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakPse ka rëndësi Jerusalemi në konfliktin izraelito-palestinez?
Artikulli tjetër"I kishin shtruar batanijen ata, ta përdhunonin", babai i 13-vjeçares tregon tmerrin: Si e gjeta me leckë në gojë

S'KA KOMENTE

Comments are closed.