Meta pozicionohet për shembjen e Teatrit, mesazh Ramës dhe Veliajt: Dëgjoni artistët

SHPËRNDAJE

Ne kulmin e debatit te madh per shembjen e Teatrit Kombetar, kur qeveria ka gati projektligjin per kalimin e prones publike tek privati dhe teksa artistet i kane lene afat deri te premten te terhiqet, ne te kundert hyjne ne greve urie, vjen reagimi i forte i presidentit Ilir Meta.

ilir meta

Sipas projektligjit, qeveria do të krijojë një Komision Negocimi me kryesimin e kryetarit të Bashkisë Tiranë Erion Veliaj, i cili, pavarësisht titullit “komision negocimi” do të ketë për detyrë të përfaqësojë pronarin shtet të truallit të Teatrit Kombëtar si dhe t’ia kalojë këtë truall kompanisë “Fusha” sh.p.k.

Reagimi i Metes 

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta po ndjek me vëmendje të veçantë dhe në vijimësi shqetësimin e komunitetit të artistëve lidhur me problemin e godinës së Teatrit Kombëtar, të kthyer tashmë në një debat publik.

Presidenti i Republikës organizoi edhe një takim me një përfaqësi të artistëve kohë më parë dhe ka dëgjuar shqetësimet e sugjerimet e tyre për zgjidhjen e kësaj çështjeje të ndjeshme.

Presidenti i Republikës, bën thirrje për transparencë e dialog për këtë çështje dhe i bën apel Qeverisë dhe Bashkisë së Tiranës, të dëgjojnë sugjerimet dhe shqetësimet e komunitetit të artistëve e të dialogojnë në dobi të ruajtjes e promovimit të vlerave e trashëgimisë historike, kulturore e kombëtare.

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.