“Duhen energji të reja, vizion, drejtim i ri”/ Agron Shehaj shpall kandidaturën për kryetar të Partisë Demokratike dhe rendit arsyet pse mori këtë vendim

May 22, 2021 | 16:47
SHPËRNDAJE

189418894_848368229090549_3781392460718046835_n

Agron Shehaj ka shpallur kandidaturën për kryetar të Partisë Demokratike, në ditën e fundit të afatit për të regjistruar formularin.

Shehaj, i cili fitoi dhe mandatin e deputetit në Tiranë në zgjedhjet e 25 prillit, e ka bërë me dije lajmin në një postim në rrjetet sociale.

Shehaj në postimin e tij flet për ringritje dhe ndërtim të “alternativës së lirisë, ndershmërisë dhe aftësisë”.

“Ne demokratët do ta kapërcejmë gjendjen e vështirë ku jemi dhe do ngrihemi më të fortë se më parë. Përballë autokracisë, korrupsionit dhe paaftësisë së qeverisë, ne do të ndërtojmë alternativën e lirisë, ndershmërisë dhe aftësisë.

Për këtë duhen energji të reja, vizion i ri, drejtim i ri.

Me ketë bindje, kam vendosur të kandidoj për kryetar të Partisë sime“, shkruan Shehaj.

Ai thekson se konkurimin nuk e sheh si garë për një post, “por si një përpjekje të përbashkët me të gjithë demokratët që dëshirojnë që partia jonë të jetë partia e anëtarëve: një parti e vërtetë demokratike, moderne dhe e hapur”.

Postimi i plotë i Agron Shehaj

Shqipëria ka sot nevojë për opozitë të fortë, parimore dhe frymëzuese. Shqipëria ka sot nevojë për Partinë Demokratike!

Ne demokratët do ta kapërcejmë gjendjen e vështirë ku jemi dhe do ngrihemi më të fortë se më parë. Përballë autokracisë, korrupsionit dhe paaftësisë së qeverisë, ne do të ndërtojmë alternativën e lirisë, ndershmërisë dhe aftësisë.

Për këtë duhen energji të reja, vizion i ri, drejtim i ri.

Me ketë bindje, kam vendosur të kandidoj për kryetar të Partisë sime. Konkurimin nuk e shoh si garë për një post, por si një përpjekje të përbashkët me të gjithë demokratët që dëshirojnë që partia jonë të jetë partia e anëtarëve: një parti e vërtetë demokratike, moderne dhe e hapur.

Unë besoj se çdo njeri duhet të luftojë duke dalë në shesh për atë që beson. Unë besoj se shërimi nga humbja vjen nga veprimi dhe jo nga apatia e ankimit për padrejtësitë, që sigurisht kanë ndodhur. Unë besoj se përparimi vjen përmes ndryshimit dhe jo ripërsëritjes së të njëjtave gabime.

Dua të shpreh mirënjohjen për të gjithë ju që më keni besuar e nxitur të marr përgjegjësinë e garës. Unë kam hyrë në politikë për të punuar për njerëzit, jo për t’u pasuruar dhe nuk do ju zhgënjej.

© Panorama.al

Te lidhura