“Laboratori kinez krijon super-virusin”- Reagon kryeministri italian: Nga të dhënat e mia, rezulton se…

| 23:28
SHPËRNDAJE

Bëri xhiro në rrjetet sociale një video e transmetuar në vitin 2015 nga “TGR Leonardo”, por shkenca dhe vetë kryeministri italian e mohon.  

205729033-76d72f92-c7c7-471e-9074-c576c2fecc5c

Drejtori i Rai, Alessandro Casarin, ndërhyri për të shpjeguar se ai shërbim “kishte marrë shkasë nga një publikim i revistës “Nature”.

Casarin saktësoi që vetë revista e ka bërë të qartë se virusi nuk ka asnjë lidhje me Covid-19.

Për rastin reagoi edhe kryeministri Conte. “Unë nuk e kam parë atë kronikë, por kam referenca që nuk është ashtu”, tha Conte.

“Shkencëtarët kinezë krijojnë një super-virus që sulmon mushkëritë nga lakuriqët dhe minjtë“. Kështu fillon programi që solli “stuhi” ditën e sotme, shkruan TgCOM24

Conte: “Virus në laborator? Kam referenca që nuk është kështu”

“Unë nuk e kam parë raportin, por kam referenca që nuk është ashtu”. Kjo u tha nga kryeministri Giuseppe Conte mbi hipotezën se koronavirusi është krijuar në laborator.

Një mendim shkencor erdhi në vend të kësaj nga epidemiologu Enrico Bucci i cili, i intervistuar nga Rainews24, nënvizoi: “Covid-19 nuk është i njëjti virus i krijuar në laborator nga kinezët në 2015 që nuk kishte asnjë aftësi epidemike. Për më tepër, nuk ka dyshim se Covid- 19 nuk u krijua në laborator, por është rezultat i seleksionimit natyror”.

Edhe virologu Roberto Burioni mohoi krijimin e virusit nëpërmjet kanaleve të tij të komunikimit, duke theksuar se nuk asnjë lidhje midis virusit të krijuar në laboratorët kinezë dhe koronavirusit aktual.

Capua: Virusi rrjedh nga jeta e egër

Ilaria Capua gjithashtu ndërhyri për këtë çështje. “Covid-19 është një virus që rrjedh nga jeta e egër. Ne ende nuk e dimë se sa specie kafshësh goditi para se të arrinte te njerëzit. Do të doja t’u tregoja teoricienëve të komplotit se barkodi, sekuenca, e këtij virusi për të cilin po flasim në TgrLeonardo, është një pjesë integrale e botimit”,  shpjegoi virologu që drejton një Qendër Shëndetësore të Ekselencës, në Universitetin e Floridas. “Kështu – tha Capua – nëse Covid-19 do të kishte qenë afër këtij virusi, ne do ta dinim menjëherë ditën tjetër“.

Videoja e dokumentari u përhap gjerësisht jo vetëm në mediat kryesore italiane, por shkaktoi edhe reagime të një sërë politikanëve, të cilët kërkuan sqarime nga qeveria.

Në rreshtin e parë Salvini dhe Meloni kërkuan sqarime direkt nga Conte dhe Di Maio. “E pabesueshme!” – ka shkruar kreu i Lidhjes duke postuar videon në Facebook.

Ai u dretjua menjëherë me një pyetje urgjente për Kryeministrin dhe Ministrit të Jashtëm. Udhëheqësi i “Fratelli d’Italia” gjithashtu kërkoi: “Ne duam të vërtetën. Kina ka gënjyer për virusin”.

 

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.