Kujdes, po shkatërroni dhëmbët! Këto janë 8 gabimet e rrezikshme që po bëni çdo ditë

| 18:11
SHPËRNDAJE
 

1

Injorimi i erës së keqe të gojës

Një erë e keqe nga goja juaj mund të nënkuptojë higjenën e dobët ose sëmundjen e mishrave të dhëmbëve. Ndonjëherë nuk vërejmë një erë të pakëndshme nga vetë ne, por njerëzit me të cilët ju flisni mund ta nuhasin atë. Në këtë rast, ekziston një mënyrë e thjeshtë për ta provuar atë:

Lyeni me pështymë pjesën e brendshme të kyçit të dorës.

Prisni 5-10 sekonda

Mbani erë dorën tuaj.

2

Pirja pas larjes

Po, sigurisht, do të hani dhe pini pasi të keni larë dhëmbët në mëngjes. Por është e rëndësishme që aroma e furçës së dhëmbit tuaj të jetë aroma e fundit e ditës. Edhe pirja e çajit pak para se të flini mund të ndikojë negativisht në dhëmbët tuaj.

3

Shpëlarja e dhëmbëve pas larjes

Pasi të keni larë dhëmbët, mund ta shpëlani gojën me ujë. Por mos e gëlltit, hidhe! Ky zakon zvogëlon prishjen e dhëmbëve deri në 25%.

4

Mos larja e mjaftueshme

Të shpenzoni vetëm 30 sekonda në dhëmbë tuaj çdo ditë vështirë se mund të çoni në një rezultat të mirë. Mund të shkaktojë zgavra dhe probleme të tjera dentare. Ekziston një rregull për të larë të paktën 30 sekonda të 4 kuadratet e gojës. Në thelb, janë 2 minuta për tërë gojën.

5

Furçja është shumë e ashpër

Kur bëhet fjalë për pastrimin e dhëmbëve, ju mund t’i pastroni ato shumë fort. Fatkeqësisht, duke bërë këtë ju mund të dëmtoni smaltin tuaj dhe t’i bëni dhëmbët të bëhen të ndjeshëm. Është gjithashtu e rëndësishme të zgjidhni furçën e duhur të dhëmbëve që ju përshtatet. Është më mirë të këshilloheni me dentistin tuaj.

Shpëlarja e dhëmbëve menjëherë pas vaktit ekskluzivisht

Ju lutem vini re se larja e dhëmbëve menjëherë pas ngrënies mund të ndikojë negativisht në smaltin tuaj, veçanërisht nëse keni konsumuar diçka acid. Ju duhet të shmangni larjen e dhëmbëve tuaj për rreth 30 minuta.

7

Mos ndryshimi i furçës së dhëmbëve

Normalisht, rekomandohet që të ndryshoni furçën e dhëmbëve çdo 3 muaj, sipas studiuesve. Përndryshe, ju mund të prekeni nga infeksione të shumta. Në këtë rast, larja juaj do të jetë produktive dhe secila nyje dhe gungë do të pastrohet.

8

Mos ndryshimi i furçës së dhëmbëve kur jeni i sëmurë

Një furçë dhëmbësh nuk vret bakteret në gojë. Kur jeni i sëmurë, thjesht ndryshoni furçën tuaj për të mos kapur një sëmundje më vonë për herë të dytë. Dhe sigurohuni që furça e dhëmbëve të mos prekë furçat e tjera të dhëmbëve kur jeni sëmurë.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.