Kujdes nga kërpudhat, 11 persona humbën jetën nga helmimi

SHPËRNDAJE

Mbi 800 njerëz janë helmuar pasi kanë ngrënë kërpudha të egra toksike në perëndim të Iranit.

kerpudha

Një zyrtar i Ministrisë së Shëndetësisë tha se, për pasojë, 11 veta kanë humbur jetën, raporton agjencia iraniane e lajmeve Tasnim.

Mbi 200 persona janë shtruar në spital, shtoi zyrtari, duke vënë në dukje se nuk ka trajtim efektiv për këtë lloj helmimi.

Sipas agjencisë Tasnim, kërpudhat në fjalë rriten të egra në rajonet malore të pjesës perëndimore të Iranit dhe duken shumë të ngjashme me ato të ushqyeshmet. REL

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakNga kapja e shtetit te korrupsioni, pse u rrit pabarazia në Ballkan. Friedrich Ebert: Ndëshkoni fajtorët
Artikulli tjetërINTERVISTA/ "Si u ndërtua parku "Rinia", kush ishin VIP-at që e frekuentonin"

S'KA KOMENTE

Comments are closed.