Kufijtë e Kosovës me Serbinë, Ruçi: Duhet marrëveshje, Veseli: Vuçiçi s’mund të na…

SHPËRNDAJE

Kryetari i Parlamentit, Gramoz Ruçi ka pritur sot në takim homologun e Kosovës, Kadri Veseli.

Pas takimit në Kryesinë e Kuvendit, Ruçi dhe Veseli kanë folur  për çështjen e shumë debatuar të rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Në fjalën e tij, Gramoz Ruçi është shprehur se faktorët politik në Kosovë duhet të tregojnë unitet, pasi në këto diskutime behet fjale për sovranitetin e Kosovës.

“Inkurajojmë marrëveshjen mes Serbisë dhe Kosovës Aktorët dhe faktorët duhet të tregojnë unitet pasi bëhet fjalë për sovranitetin e Kosovës.”, ka thënë Ruçi.

Ndërkohë  që kryetari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli është shprehur se Kosova po dëmtohet nga mungesa e unitetit mes forcave politike.

Sipas tij Aleksandër Vuçiçi nuk mundet të dëmtojë sovranitetin e Kosovës.

“Jemi shumë krenar që kemi partnerë si SHBA-të dhe kemi partnerë si vendet e BE-së. Është momenti të mendojmë për gjeneratën e ardhshme, s’mundet Vuçiçi ta dëmtojë sovranitetin tonë.  Asnjë deklaratë nuk e dëmton më shumë Kosovën sesa mungesa e unitetit. Kosova ka mungesë uniteti, por tani duhet të mendojmë për të ardhmen. Pjesë e dialogut Kosovë-Serbi të jenë sëbashku të gjithë faktorët dhe pozita dhe opozita. Bashkërisht të shkojmë dhe ti kryejmë obligimet tona për vendin tonë”, ka thënë Veseli.

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.