Kryeprokurori me 36 vota, reagon ashpër PD: Duan të mbyllin dosjet e skandalit

SHPËRNDAJE

Pas deklarates se prete te PS, per largimin e kryeprokurorit Llalla dhe zgjedhjes se pasuesit te tij me 36 vota ka reaguar deputeti demokrat Oerd Bylykbashi.

Oerd-Bylykbashi-415x260

ne nje deklarate per mediat, ai ka tjeksuar se pas skenarit te PS per zgjedhjen e kryeprokurorit me 36 vota fshihen inetresa dhe mbulim dosjes se bujshme.

“Rregullat janë të qarta, Kushtetuta e përcakton që KLP si organ që deklaron fundin e mandatit të Kryeprokurorit. Fakti që ka boshllëk Kushtetues është një problem që nuk mund të zgjidhet me deklarata”- tha ai, duke leshuar akuza ndaj PS se ka si synim te kape kryeprokurorin.

“Ligji përcakton se merr vendim Kuvendit me 3/5 dhe kjo është një cështje tjetër. Janë të gjithë përpjekjet e shumicës që Kryeprokurorin kërkon ta zgjedhë me 36 vota, përfshirë edhe votën e Tahirit, që të mbyllin të gjitha dosjet dhe çështjet e skandalit te karakterit korruptiv por edhe kriminal, si ne rastin e Tahirit”- tha ai.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakDebati për datën e çlirimit, Berisha ftesë shqiptarëve: Më mirë vonë se kurrë!
Artikulli tjetërEMRAT/ Profesori nga Cërriku arrestohet me gruan në Turqi, ja përse akuzohen

S'KA KOMENTE

Comments are closed.