Kronavirus, ftohje apo grip? Ja si t’i dalloni simptomat që të kuptoni nëse jeni prekur apo jo nga COVID-19

| 21:54
SHPËRNDAJE

Hundë të bllokuara, kollë, dhimbje të fytit dhe ethe: Sim ptomat shpesh janë të ngjashme kur njeriu fillon të ndjehet i sëmurë. Kjo e bën të vështirë të tregohet nëse sëmundja është një virus ose një infeksion bakterial.

Në pamje të parë, simptomat për koronavirusin e ri, të njohur ndryshe si 2019-nCoV, janë të ngjashme me ato që ne i njohim si një ftohje e zakonshme ose grip.

41124493_303

Simptomat e zakonshme të koronavirusit mund të përfshijnë:

– Ethet

– Kolle e thate

– Gulçim

– Dhimbje muskujsh

– Lodhja

Simptoma më pak tipike të koronavirusit:

– Ndërtimi i gëlbazës

– Dhimbje koke

– Hemoptiza

– Diarre

Simptomat atipike për koronavirus:

– Hundë të bllokuara

– Dhimbje të fytit

52738983_7

Një hundë me erë të keqe dhe dhimbje të fytit janë shenja tipike të infeksionit të sipërm të frymëmarrjes. Prandaj, ata që kanë teshtima ka të ngjarë të kenë grip ose një ftohje të zakonshme.

Ndërsa koronavirusi i ri prek përgjithësisht traktin e poshtëm të frymëmarrjes, shumica e të infektuarve shfaqin kollë të thatë, gulçim ose pneumoni, por jo edhe dhimbje të fytit.

Megjithatë, shumë nga ata të infektuar me virusin e ri fillimisht nuk shfaqin simptoma. Sipas Institutit Robert Koch (RKI), një agjenci qeveritare gjermane për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve, virusi i ri ka një periudhë inkubacioni prej 14 ditësh.

Nëse nuk jeni të sigurt për atë që keni, duhet të shihni një mjek. Një profesionist i kujdesit shëndetësor mund të bëjë një analizë të mostrës së gëlbazë për të përcaktuar praninë ose mungesën e viruseve të frymëmarrjes. Kjo do të sigurojë qartësi si për ju ashtu edhe për mjekun tuaj.

 

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.