Kritika të ashpra për mënyrën e menaxhimit të luftës në Ukrainë, mediat e huaja: Themeluesi i Grupit Wagner synon administratën e Putinit

Jan 18, 2023 | 19:17
SHPËRNDAJE

Teksa lufta në Ukrainë po vijon që prej 24 shkurtit të këtij viti, duket se tensionet mes Kremlinit dhe themeluesit të grupit ushtarak privat, Yevgeny Prigozhin, po vijojnë.

businessman-yevgeny-prigozhin-left-shows-russian-president-Putin_324042_

Zoti Prigozhin, i cili është bërë gjithnjë e më i shquar për shkak të përfshirjes së Grupit Wagner në luftën e Ukrainës, ka kritikuar administratën e Putinit për dështimin në bllokimin e YouTube në Rusi.

Moska ka shtypur mediat e huaja dhe rrjetet sociale që nga pushtimi i saj në Ukrainë, në një përpjekje për të kontrolluar hapësirën e informacionit.

Megjithatë, YouTube mbetet ende i aksesueshëm në Rusi.

“YouTube është murtaja e informacionit e kohës sonë,” tha zoti Prigozhin në një deklaratë.

Ai pretendoi, pa prova, se 40% e videove në platformë ishin “të politizuara dhe të drejtuara kundër Rusisë”.

Shefi i grupit mercenar fajësoi Kremlinin për mungesën e një ndalimi të këtyre videove.

“Ata që janë kundër mbylljes së YouTube janë, për mendimin tim, njerëz që janë tradhtarë të popullit dhe vendit të tyre, tradhtarë të brezave të mëparshëm dhe të ardhshëm të rusëve. Ata jetojnë jashtë vendit, bëjnë pushime jashtë vendit, rrisin fëmijët jashtë vendit, shpallin vlera të larta, por megjithatë, mbështesni Perëndimin në çdo mënyrë të mundshme dhe ushqehen me të”, shtoi ai.

Zoti Prigozhin ka qenë gjithnjë e më shumë kritik ndaj trajtimit të luftës në Ukrainë nga ana e Moskës, duke u pozicionuar si një formë e opozitës ndaj udhëheqjes ushtarake ruse.

Tensionet u përhapën në ditët e fundit pasi Ministria ruse e Mbrojtjes pretendoi se kishte pushtuar qytetin ukrainas Soledar, por nuk përmendi forcat Wagner që kishin luftuar atje.

Prigozhin më pas u ankua publikisht për ato që ai tha se ishin përpjekje për të minimizuar rolin e grupit të tij.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura