Korrupsioni/ Yuri Kim reagon pas raportit të DASH për Shqipërinë: Lufta kundër këtij fenomeni çështje e sigurisë kombëtare. SHBA-të do të…

Mar 31, 2021 | 18:39
SHPËRNDAJE

Duke reaguar pas raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit për Shqipërinë, ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim thekson se lufta kundër korrupsionit është çështje e sigurisë kombëtare.

Yuri-Kim-Juri-kim-ekstradimi

Sipas saj, Shtetet e Bashkuara do të punojnë më shumë se kurrë me Shqipërinë kundër këtij fenomeni.

“Presidenti Biden & Sekretari Blinken kanë theksuar përparësinë e ripërtërirë për mbrojtjen e të drejtave të njeriut & luftën kundër korrupsionit si një çështje e sigurisë kombëtare & globale. SHBA-të do të punojnë më shumë se kurrë me Shqipërinë – qeverinë, opozitën, shoqërinë civile, qytetarët e zakonshëm – në ndjekje të kësaj përparësie.”

LEXO EDHE: 

Raporti i DASH: Mosndëshkimi mbetet problem serioz për Shqipërinë. Dënimet e zyrtarëve të lartë që kryejnë abuzime ishin sporadike

 

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/