Koronavirusi/ OBSH: Nuk mund të ketë një zgjidhje të thjeshtë për një problem të ndërlikuar

| 16:53
SHPËRNDAJE
 

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Dr. Tedros Adhanom tha të hënën se “asnjëherë nuk mund  të ketë një zgjidhje të thjeshtë për një problem të ndërlikuar”, duke iu referuar përpjekjeve për të ndaluar përhapjen e koronavirusit.

Ai shtoi se “një numër i vaksinash ndodhen tashmë në fazën e tretë të provave klinike dhe shpresat janë që disa prej tyre të jenë efektive që të mund të ndihmojnë në parandalimin e infeksionit”. Por sipas tij ”përgjigja mund të mos jetë përfundimtare për momentin dhe mbase mund të mos jetë kurrë”.

OBSH

Zoti Adhanom u bëri thirrje të gjitha vendeve dhe individëve që “të bëjnë gjithëka”, duke renditur testimet, gjurmimin e kontakteve, distancimin social dhe vendosjen e maskave, si disa nga gjërat e nevojshme që duhet të vazhdojnë të bëhen për të ndaluar përhapjen e virusit, siç tha ai.

Komentet e kreut të OBSH-së vijnë ndërsa numri i infeksioneve dhe rasteve të vdekjeve si pasojë e COVID-19 vazhdon të rritet në të gjithë botën. Që nga fillimi i pandemisë numri i infeksioneve në rang botëror ka arritur në mbi 18.3 milionë, ndërsa ai i vdekjeve në mbi 694 mijë./ VOA

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.