Koronavirusi/ Franca regjistron shifra alarmante infeksionesh të reja, Këshilli Shkencor i qeverisë: Vendi mund ta humbë kontrollin mbi pandeminë

| 18:32
SHPËRNDAJE
 

Franca mundet që në “në çdo moment” të humbasë kontrollin mbi situatën me pandeminë, paralajmëroi Këshilli Shkencor për COVID-19 i qeverisë franceze.

Të dhënat zyrtare treguan rritje të numrit të pacientëve që janë duke u trajtuar në kujdes intensiv.

E87BD093-D042-4AC2-B36A-CF1D2F509E8B_w1023_r1_s

Sipas një udhëzimi të përgatitur nga ky Këshill “virusi kohët e fundit po qarkullon më mënyrë më aktive, pas lehtësimit të masave kundër pandemisë”.

“Në afat të shkurtër, mbajtja e kontrollit është kryesisht në duart e qytetarëve”, thanë zyrtarët shëndetësorë, duke paralajmëruar një përkeqësim të mundshëm të situatës gjatë stinës së vjeshtës.

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u bëri thirrje qytetarëve që të mbetet “vigjilent” dhe të vazhdojnë të zbatojnë masat mbrojtëse kundër përhapjes së virusit, siç janë: mbajtja e maskave, distanca fizike dhe larja e rregullt e duarve.

Në Francë deri më tani janë regjistruar mbi 30 mijë viktima nga sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi i ri.

Vendi, regjistroi mijëra raste të të infektuarve javën e kaluar, duke bërë që disa qytete dhe rajone të imponojnë kufizime.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.