Kopshte lundruese/ Si po i kthehen njerëzit traditës së lashtë teksa përballen me ndryshimet klimatike

| 19:20
SHPËRNDAJE
 

Kungulli i pjekur, kungulli i hidhur dhe bamja shfaqen mbi një masë të zambakut të ujit. Zogjtë fluturojnë ulët mbi sipërfaqen.

sdgsd

Bijoy Kumar, një fermer në rrethin e ulët Gopalganj të Bangladeshit, qëndron në gju thellë në ujë, duke u kujdesur për bimët e tij. Ai dhe familja nuk mund t’i shpëtonin ujërave që ngriheshin nga musonet e paqëndrueshme – kështu që ata braktisën të korrat tradicionale të orizit. Ai u kthye në vend të një praktike eko-miqësore që ishte përdorur nga paraardhësit e tij në fushat e përmbytjes jugore, një formë tradicionale e hidroponisë, e quajtur kopshte perimesh lundruese.

Bangladeshi, nga fakti që u formua nga fushat aluviale të sistemeve të lumit Ganges-Brahmaputra, është i prirur ndaj përmbytjeve të shumta.

2sdfdsd

Musonet e ashpra, shkrirja e borës në Himalaje dhe ciklonet përkeqësojnë problemin për vendin. Dy të tretat e Bangladeshit janë ligatina, të kryqëzuara nga lumenj shumë të sedimentuar që shpesh ndryshojnë rrjedhën e tyre. Toka të mëdha në vend janë nën ujë për më shumë se tetë muaj në vit, ndërsa ndërhyrja e ujit të detit gjithashtu e bën tokën bregdetare të padobishme për rritjen e të korrave.

E megjithatë bujqësia është një nga kontribuesit më të rëndësishëm në PBB-së së vendit. Bangladeshi është gjithashtu një nga vendet më të varfra të botës, ku 48% e popullsisë prej 160 milion banorësh është pa tokë. Numri i njerëzve të zhvendosur nga shtëpitë e tyre në Bangladesh për shkak të ndryshimit të klimës parashikohet të rritet në një në shtatë të popullsisë deri në vitin 2050. Disa fermerë po heqin dorë nga bujqësia dhe po kërkojnë mënyra alternative për të siguruar jetesën, ndërsa të tjerët gjejnë punë në fabrikat e veshjeve ose duke u marrë me karkaleca deti.

fsdf

Por në një pjesë të Bangladeshit jug-qendror, për 300-400 vjet, njerëzit kanë ndjekur një metodë tradicionale të lashtë të kultivimit të quajtur dhap, ose e njohur në vend si baira. Këto janë kopshte perimesh lundruese – ishuj artificialë, që thjesht ngrihen dhe bien me ujërat e fryra. Tani fermerët po ringjallin këtë praktikë të vjetër për të zvogëluar cenueshmërinë e tyre për shkak të ndryshimit të klimës.

Kopshtet lundrues janë më të zakonshmet në rrethet e Gopalganj, Barisal dhe Pirojpur. Këtu, gjatë musoneve fermerët mbledhin barërat e këqija si zymbyl uji ose kërcell padi, dhe i vendosin në ujë të ndenjur, duke i rrahur në formë dhe duke bërë gomone. Ata mbjellin fidanë në këto shtretër organikë dhe i vendosin në pjesë të përmbytura të fshatrave.

afasfs

Kumar dhe familja e tij mblodhën zymbyl uji, duke ndërtuar një gomone drejtkëndëshe dhe e mbollën me fidanë perimesh. Lundrueshmëria e këtij kopshti lundrues lejon që ajo të rritet me nivelet e ujit. “Kjo ka bërë një ndryshim të madh në jetën time. Tani kam ushqim të mjaftueshëm pavarësisht përmbytjes dhe mund të jap ca për të ndihmuar edhe fqinjët dhe të afërmit e mi”, thotë ai.

Ky lloj kultivimi pa tokë ekziston gjithashtu në pjesë të ndryshme të botës, të tilla si Liqeni Dal në Kashmir dhe Liqeni Inle në Mianmar, ku njerëzit janë përshtatur për të jetuar në ujë. Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e KB shpalli kopshtet lundruese të Bangladeshit të jenë një sistem i trashëgimisë bujqësore me rëndësi globale në dhjetor 2015. Këto janë peizazhe që kombinojnë biodiversitetin bujqësor, ekosistemet elastike dhe trashëgiminë kulturore. /Me shkurtime nga BBC/

 

 

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.