Kompozitori fitues i dy çmimeve të para me Elsa Lilën nuk i kursen kritikat: Boll kryqëzuat Alketën dhe Elvanën, ja cilët janë përgjegjësit

| 13:58
SHPËRNDAJE

Kompozitori i njohur Valentin Veizi, ‘firma’ e te cilit mbi pentagram na ka lene ne historine e kenges shqiptare, dy kenge fituese ne RTSH, kenduar nga Elsa Lila, reagon me nje koment lidhur me debatin e madh qe la pas ky festival i 58-te i Kenges ne RTSH, lidhur me cmimin e pare. veiz

Veizi nuk ngurron ta pranoje se kenga e Elvana Gjates nuk kishte as tekst te arrire, e as kompozim profesional, por per kete, ashtu si edhe per prezantuesen Alketa Vejsiu, nuk duhet te kryeqezohen protagonistet, por ka pergjegjes te tjere, qe nuk duhet me te organizojne kete feste te kenges.

“Me lini tju a them qe ne fillim: nuk eshte faji i Alketes apo Elvanes qe ky festival eshte katandisur ne kete nivel, boll e kryqezuat Alketen(qe per mendimin tim eshte prezantuese e mire) kryqezoni ata qe lejuan Alketen te bente ate qe ajo mendoi eshte me e mira,(ajo seshte as skenariste,as kengetare as regjisore) boll e kryqezuat Elvanen, qe ne llojin e saj eshte nje kengetare me nje sukses te merituar ,teksti dobet, ajo seshte poete,kompozimi jo i arrire profesionalisht ajo seshte kompozitore”- shkruan ai.

Teksa e ve gishtin te pergjegjesit, Veizi e thote troc: “Ju rrogtare e administratore qe paguheni per kete pune,ju artiste “profesioniste” nder me te miret (juri a komision qe perzgjidhni keto materiale), ju duhet te “kryqezoheni”, pergjegjsia eshte vetem e juaja,ju skeni me te drejte morale e profesionale te drejtoni apo te organizoni kete feste te kenges Shqiptare”.

Postimi i Valentin Veizit

Pa dashur te futem ne analize te festivatit te 58te ne RTVSH,por si pjestar i disa festivale dhe fitues i Cmimit te para dy here radhazi e pashe te udhes te ndaje shkurtimisht opionim tim mbi kete ngjarje artistisike:Me lini tju a them qe ne fillim: nuk eshte faji i Alketes apo Elvanes qe ky festival eshte katandisur ne kete nivel, boll e kryqezuat Alketen(qe per mendimin tim eshte prezantuese e mire) kryqezoni ata qe lejuan Alketen te bente ate qe ajo mendoi eshte me e mira,(ajo seshte as skenariste,as kengetare as regjisore) boll e kryqezuat Elvanen, qe ne llojin e saj eshte nje kengetare me nje sukses te merituar ,teksti dobet, ajo seshte poete,kompozimi jo i arrire profesionalisht ajo seshte kompozitore, ju rrogtare e administratore qe paguheni per kete pune,ju artiste “profesioniste” nder me te miret (juri a komision qe perzgjidhni keto materiale), ju duhet te “kryqezoheni”, pergjegjsia eshte vetem e juaja,ju skeni me te drejte morale e profesionale te drejtoni apo te organizoni kete feste te kenges Shqiptare. Ju thashe se sdo sgjatem ne kete diskutim qe smbaron kurre. Me lini tju pershendese ju miqt e mij dhe dashamiresit e kenges sime me kete kenge duke ju uruar nje vit te Ri te gezuar,te mbare e te bardhe, paqe e dashuri.

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.