Këto janë 5 profesione që në filma na bëjnë t’i dashurojmë, por në jetën reale ndodh e kundërta

Jan 22, 2022 | 23:59
SHPËRNDAJE

Filmat dhe shfaqjet televizive të përqendruara rreth profesioneve të ndryshme shpesh bëhen të preferuarat e shikuesve. Ata mund të na transferojnë lehtësisht në një zyrë të zhurmshme të një firme ligjore, në një spital plot me pacientë që kanë nevojë për ndihmën e një mjeku të talentuar ose direkt në plazh, ku shpëtimtarët e guximshëm dhe të bukur janë gjithmonë gati për të shpëtuar jetë.Por ndonjëherë imazhet që krijojnë këta filma dhe seri televizive janë shumë larg realitetit me të cilin përballen njerëzit që bëjnë këto punë.

Avokatët Krijuesit e filmave dhe shfaqjeve televizive pëlqejnë t’i paraqesin personazhet dhe ngjarjet në mënyrë shumë më dramatike sesa në jetën reale, për t’i bërë ata më tërheqës për audiencën. Shfaqja televizive “Suits” me në qendër botën e avokatëve dhe gjykatës nuk bën përjashtim dhe në vend të shumë dokumenteve, është plot me dialogë dramatikë. Por edhe nëse e ndajmë dramën nga faktet, ka mjaft gjëra që Suits duket se i ka gabuar në lidhje me punën e një avokati:

Majk dhe Rachel shihen shpesh duke kërkuar informacion në libra të shtypur, në bibliotekë. Megjithatë, sipas avokatëve të jetës reale, metodat e kërkimit kanë ndryshuar, dhe tani ju mund të gjeni të gjithë informacionin e nevojshëm në internet.

Personazhet e Suits duken gjithmonë verbues, pothuajse si yjet e Hollivudit në tapetin e kuq. Ata janë gjithmonë të rinj dhe me shkëlqim. Në realitet, puna e një avokati kërkon shumë kohë për t’u dukur si një supermodele gjatë gjithë kohës.

 

MjekëtNdoshta është e vështirë të gjesh një person që nuk ka parë kurrë një shfaqje për mjekët. Ka shumë mjekë televizivë që të gjithë i njohim mirë: Dr. Gregory House, Dr. Meredith Grey, Dr. John Carter, për shembull. Por a marrin të njëjtat vendime mjekët e jetës reale? Ndoshta jo, dhe ja pse:

Asnjë mjek i vërtetë nuk mund të kurojnë të gjitha problemet shëndetësore që mund të imagjinohen. Megjithatë, mjekët e televizionit shihen shpesh duke kryer një sërë detyrash të ndryshme të gjitha vetë, duke pranuar pacientë në spital, duke bërë të gjitha analizat, duke dhënë injeksione dhe duke lexuar imazhet e tyre të skanimit.

Mjekët e vërtetë kalojnë shumë kohë duke punuar në kompjuterët e tyre, duke bërë telefonata dhe duke plotësuar dokumentet.

Skenat, ku mjekët e televizionit po kryejnë CPR, janë shumë dramatike dhe ato kanë për qëllim të na mbajnë në ekran. Por në realitet, CPR nuk është aq e thjeshtë. Mund të kërkojë shumë më tepër veprime sesa tregohen zakonisht në ekran dhe, për fat të keq, shpesh nuk mund të funksionojë fare.

Hierarkia e spitalit shpesh prishet kur bëhet fjalë për shfaqjet televizive, por gjërat nuk funksionojnë kështu në jetën reale. Shkelja e hierarkisë dhe debati me kolegët para pacientëve nuk është ajo që mund të shihet në një spital të vërtetë.

Oficerët e policisëNjë tjetër kategori e njohur e shfaqjeve televizive ka të bëjë me punën e policisë, veçanërisht nëse ka një konsulent të zgjuar civil të përfshirë. Por, ashtu si në shfaqjet e tjera të lidhura me profesionin, personazhet e tyre shpesh bëjnë gjëra që oficerët e vërtetë të policisë vështirë se do t’i bënin ndonjëherë:

Ju nuk mund të gjeni të gjitha informacionet për një person thjesht duke shtypur emrin e tij në një kompjuter policie. Me shumë mundësi, ka shumë njerëz me të njëjtin emër dhe duhet shumë më tepër kohë për të kuptuar se kush është personi që kërkoni.

Oficerët e policisë televizive kthehen në detyrë menjëherë pas incidenteve brutale, ndërsa në jetën reale do t’u duhej të përgatisnin dhe të bënin raporte.

Shpesh shohim detektivë televizivë që grinden se kush është ky rast, por gjërat janë ndryshe në jetën reale. Agjencitë e ndryshme të zbatimit të ligjit zakonisht punojnë mirë së bashku dhe nuk futen në debate të ashpra.

Në lsboratore, puna me testet e ADN-së ndonjëherë mund të zgjasin dhe me javë apo muaj. Përveç kësaj, specialistët e laboratorit nuk marrin pjesë në çdo rast për shkak të buxheteve të kufizuara.

ArkeologëtFilmat për Indiana Jones bënë shumë për të simaptizuar punën e një arkeologu. Një aventurier i guximshëm që ndez gjurmët e tyre diku në xhungël, i cili lufton ditë e natë për të rimarrë objekte të çmuara historike. Por sa i saktë është ky imazh i një arkeologu? Ka disa gjëra që filmat e lidhur me Indiana Jones i gabojnë në lidhje me këtë profesion:

Arkeologët e vërtetë nuk kapin vetëm objekte të rastësishme dhe i vendosin në muze. Vendet gërmohen për arsye të caktuara dhe kërkimet financohen jo vetëm sepse arkeologët duan disa aventura, por sepse duan të mësojnë më shumë se si jetonin njerëzit në një zonë të caktuar dhe në një periudhë të caktuar kohe.

Puna e një arkeologu të vërtetë nuk është vetëm gërmime në terren, por shumë punë laboratorike. Për çdo orë që shpenzojnë në terren, zakonisht shpenzojnë rreth 3-4 orë duke sistemuar dhe dokumentuar gjërat që kanë gjetur.

Në botën e tij imagjinare, Indiana Jones shpesh thyen rregullat e etikës kur bëhet fjalë për trajtimin e objekteve dhe njerëzve vendas, gjë që nuk është mënyra se si sillen arkeologët profesionistë.

Rojet e shpëtimit

Shfaqjet për rojet e plazhit, si Baywatch , për shembull, i tërheqin shikuesit me foto të bukura të plazheve të ndriçuara nga dielli dhe valëve blu. Të rinj dhe të mrekullueshëm, shpëtimtarët e televizionit po shikojnë në distancë për të gjetur dikë të cilit do t’i shpëtojnë jetën sot. Megjithatë, në realitet, puna e një shpëtimtari është pak më ndryshe nga ajo që shohim në ekran:

Ashtu si përfaqësuesit e çdo profesioni tjetër, jo të gjithë shpëtimtarët duken si supermodele. Në shumë vende ata kanë edhe një uniformë të veçantë e cila shpesh ndryshon nga rrobat që veshin në ekran. Uniforma e një rojtari plazhi i lejon njerëzit t’i identifikojnë lehtësisht në turmë kur nevojitet ndihma e tyre. Në ditët e sotme, plazhet dhe pishinat publike janë të mbushura me njerëz që veshin lloj-lloj rrobash të ndezura, kështu që shpesh mund të mos mjaftojë vetëm një kostum banje i kuq për ta bërë të dukshëm një roje plazhi.Rojet e shpëtimit bashkëpunojnë me policinë kur është e nevojshme. Në shfaqje dhe filma, megjithatë, ne shpesh i shohim ata të marrin ligjin në duart e tyre dhe të mbledhin njerëz në plazh.

Disa ekipe shpëtimtare mund të përfshijnë gjithashtu qen shpëtimi të trajnuar. Ashtu si njerëzit, ata marrin pjesë në patrullimin e plazheve dhe shpëtimin e jetëve. Qentë e shpëtimit shpesh mund të shihen në dete, lumenj dhe liqene në vendet evropiane.

 

© Panorama.al

Te lidhura