Këto ishin 10 qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar në vitin 2022! Si ndikoi pandemia dhe lufta në Ukrainë

Dec 9, 2022 | 10:04
SHPËRNDAJE

Duket sikur çdo muaj kur vijnë faturat e shtëpisë, ne ankohemi se si është rritur sërish kostoja e jetesës.

copenhagen

Por nuk është thjesht anekdotike. Sipas Indeksit të Kostos së Jetesës Botërore të këtij viti, të publikuar nga Economist Intelligence Unit (EIU), kostoja mesatare e jetesës është rritur me 8.1% në vitin 2022, për shkak të luftës ruse në Ukrainë dhe efekteve të vazhdueshme të pandemisë.

“Lufta në Ukrainë, sanksionet perëndimore ndaj Rusisë dhe politikave të Kinës me zero Covid kanë shkaktuar probleme të zinxhirit të furnizimit që, të kombinuara me rritjen e normave të interesit dhe ndryshimet e kursit të këmbimit, kanë rezultuar në një krizë të kostos së jetesës në të gjithë botën”, tha Upasana Dutt, kreu i EIU, në një deklaratë për media.

Ajo shtoi: “Ne mund të shohim qartë ndikimin në indeksin e këtij viti, me rritjen mesatare të çmimeve në 172 qytetet në sondazhin tonë. Rritja e çmimeve të karburanteve, por edhe ushqimi, shërbimet komunale dhe mallrat shtëpiake po bëhen më të shtrenjta për banorët.”

Pra, në një vit të shtrenjtë, cilat janë qytetet më të shtrenjta për të jetuar?

Kishte katër qytete evropiane janë në 10-shen e parë me Zyrih (vendi i gjashtë) ishte më i larti, me Parisin, Kopenhagenin dhe qytetin tjetër zviceran, Gjenevën.

Shkaku më i rëndësishëm i rritjes së çmimeve në Evropën Perëndimore ishte rritja e çmimeve të gazit, rezultat i luftës së vazhdueshme ruse në Ukrainë dhe me rajonin që përpiqet të gjejë burime alternative të gazit.

Çuditërisht, qytetet ruse Moska dhe Shën Petersburg panë rritje të konsiderueshme të kostos së jetesës, ndërsa kryeqyteti i Ukrainës, Kiev nuk u analizua këtë vit.

Ndërkohë New York është në krye të listës dhe kjo është hera e parë që qyteti më i madh në SHBA shkon në vendin e parë, megjithëse në një barazim me Singaporin. Ndërkohë në vitin 2021, New York ishte në vendin e 6-të.

Dy metropole të tjera amerikane u renditën gjithashtu në 10-shen e parë, Los Angeles në një barazim në vendin e katërt me Hong Kongun, ndërsa San Francisco në të tetin.

Në total, 22 nga 172 qytetet që EIU ndjek çdo vit janë në SHBA, duke përfshirë Portland, Boston, Çikago dhe Charlotte. Secili prej këtyre 22-ve pësoi një rritje të inflacionit këtë vit.

Këto ishin vendet më të shtrenjta për të jetuar në vitin 2022

  1. New York dhe Singapore
  2. Tel Aviv, Israel
  3. Hong Kong dhe Los Angeles
  4. Zurich, Zivcër
  5. Geneva, Zivcër
  6. San Francisco, Kaliforni
  7. Paris, Francë
  8. Kopenhagen, Danimarkë

 

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura