KED ngre grup pune pas Opinionit të “Venecias” për emërimet në Gjykatës Kushtetuese. Çfarë u vendos tjetër në mbledhjen e sotme

| 19:00
SHPËRNDAJE

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi (KED), i drejtuar nga anëtarja e Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha, ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës ku është ngritur një grup pune i përbërë nga anëtarja e KED, Saida Dollani dhe anëtarja zëvendësuese, Marsida Xhaferllari.

ked
Foto arkiv

Dy gjyqtarëve, posaçërisht Dollani nga gjykatat e Apeleve dhe Xhaferllari nga Gjykata Kushtetuese, do të merren me pasqyrimin e rekomandimeve të bëra nga Komisioni i Venecias mbi emërimet e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

“Këto rekomandime do të pasqyrohen në aktet rregullatore të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, për të bërë të mundur vijimin e procesit në tërësi mbi përzgjedhjen e kandidaturave për vendet vakante”, thuhet në njoftimin e KED.

Po në këtë mbledhje, është bërë me dije nga anëtarët relatorë se dy nga vakancat e përkohshme që i takojnë institucionit të Presidentit të Republikës dhe Kuvendit të Shqipërisë, janë përgatitur plotësisht dhe në një kohë sa më të afërt do t’u përcillen kandidaturave përkatëse

Lidhur me vakancën e tretë që i takon Presidentit të Republikës, nuk është përfunduar ende i gjithë procesi standard i verifikimit”, thuhet në njoftim.

21

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.