Kakao ndihmon për të qetësuar migrenën

| 19:57
SHPËRNDAJE

Një pije me bazë kakao të pastër mund të ndihmojë për të luftuar disa lloje të migrenës. Sipas agjencisë “Adnkronos”, studiuesit e Missouri State University, në SHBA, prej vitesh studiojnë efektet anti-inflamatore të bimës nga e cila nxirret përbërësi bazë për çokollatën.

Sipas studiuesve, në shumë raste, në origjinë të dhimbjes së kokës janë pikërisht mekanizmat që lidhen me inflamacionin, të cilat, falë kakaos mund të përmirësohen. Një efekt i kundërt, pra shtimi i dhimbjes së kokës, mund të shkaktohet shpesh edhe nga çokollatat që shiten në dyqan, ndaj nëse duhet të konsumoni çokollatë, zgjidhni atë me përbërës kakao 100% të pastër, pa qumësht apo përbërës shtesë.

 

Botuar në Revistën “Psikologjia”, Nr. 142

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.