Ju quajnë frikacakë? Ja tetë arsye pse të ndjeni frikë është një ndër gjërat më të mira që mund t’ju ndodhë

| 15:53
SHPËRNDAJE

Për njerëzit që kanë frikë ose fobi ndaj diçkaje, psikologët kanë një trajtim modern përveç psikoterapisë. Ata përdorin realitetin virtual për të ndihmuar njerëzit të luftojnë ankthin.

Nëse keni frikë nga turmat, do të vendoseni në një situatë virtuale ku do të rrethoheni nga njerëz, dhe kjo do t’ju ndihmojë të përballeni me frikën tuaj dhe ta kapërceni atë.

“Bright Side”, zbulon se frika jonë nuk ka gjithmonë nevojë për trajtim, pasi në të vërtetë mund të na ndihmojnë në shumë mënyra.

  1. Frika ju ndihmon të humbni peshë.

frika (1)

Përjetimi i një frike djeg më shumë kalori sesa kur nuk keni frikë nga asgjë. Metabolizmi përshpejtohet dhe sheqeri dhe yndyra digjen gjatë procesit.

Në një studim, fiziologët në “Universitetin e Westminsterit” në Londër, zbuluan se kur njerëzit shikonin filma horror, të tillë si “The Shining” ose “The Exorcist”, ata digjnin deri në 113 kalori, e cila është e njëjta sasi që do të kishin djegur në një shëtitje prej gjysmë ore.

  1. Rrit sistemin tuaj imunitar.

frika (7)

Në disa studime të kryera nga “Universiteti Coventry” në Mbretërinë e Bashkuar, pjesëmarrësit panë një lëvizje të tmerrshme. Pastaj studiuesit morën mostra gjaku nga këta njerëz.

Rezultatet treguan se një ndjenjë frike bëri që qelizat e tyre të bardha të gjakut të aktivizohen. Këto janë lloji i qelizave që ju ndihmojnë të luftoni sëmundjet dhe të riparoni trupin tuaj. Sa më shumë qeliza të bardha të gjakut, aq më i fortë është sistemi juaj imunitar.

  1. Ju jep një ndjenjë fuqizimi dhe motivimi të fortë.

frika (3)

Kur ndiheni të frikësuar nuk çlirohet vetëm adrenalina, por edhe kimikate të tjera, të tilla si serotonina. Kjo ndihmon trurin që të punojë në mënyrë më efikase, kështu që frika në të vërtetë është energji.

  1. Frika ju lidh me njerëzit e tjerë.

frika (9)

Kur ndiheni të frikësuar, oksitocina (një hormon që ju ndihmon të ndërtoni marrëdhënie me ata që ju rrethojnë) lirohet. Të gjithë kemi instinktin e mbijetesës dhe kjo na shtyn të çiftëzohemi me njerëzit e tjerë në mënyrë që të kapërcejmë rrezikun.

  1. Ju jep fokus dhe përqendrim.

frika (5)

Të mendosh për të ardhmen ose diçka të panjohur mund të jetë e mjaftueshme për të të trembur. Kur ndiheni të shqetësuar për këtë, lirohet një tjetër hormon i njohur si “norepinefrinë”, që ju mban të përqendruar në vend që të panikoseni.

  1. Na ndihmon të dalim shpejt nga telashet.

frika (6)

Kur kalojmë nëpër një rrugë të ndriçuar dobët natën ose dëgjojmë hapa prapa nesh, nuk kalojmë shumë kohë duke menduar për veprimet tona të ardhshme: fillojmë të ecim më shpejt dhe përpiqemi të arrijmë sa më parë në destinacion. Frika e detyron trurin të reagojë menjëherë dhe të gjejë një zgjidhje në vend që të kalojë kohë duke hyrë në një analizë të hollësishme të një situate.

  1. Frika na ndihmon të bëjmë një ndryshim pozitiv.

frika (4)

Kur mjeku na thotë se bazuar në rezultatet e analizave të gjakut, kemi nivele të larta sheqeri dhe rrezikojmë të kemi diabet, ne fillojmë të përjetojmë frikë. Kjo sepse tashmë mund të jemi të vetëdijshëm për dëmin e rëndë që mund të shkaktojë diabeti.

Pra, për shkak të kësaj, ne fillojmë të ndjekim këshillat e mjekut duke konsumuar më pak sheqer dhe duke ndjekur rreptësisht një dietë, duke u larguar nga ajo zonë e rrezikshme. Për më tepër, ky ndryshim që mund të bëni, do të jetë afatgjatë.

  1. Frika na ndihmon të mbivlerësojmë.

frika (2)

Ekziston një gjendje psikologjike e njohur si sindroma “Cronos”, e cila ndodh kur njerëzit kanë frikë se do të zëvendësohen nga dikush tjetër në ndonjë sferë të jetës së tyre, pavarësisht nëse kjo lidhet me punën, me një marrëdhënie apo me familjen.

Psikologët pohojnë se në doza të moderuara, kjo frikë mund të na ndihmojë të përparojmë në jetën tonë, dhe pa një frikë të tillë, shumë prej nesh do të ndienin një rënie në jetën private ose profesionale.

frika (8)

Kur jemi të sigurt se askush nuk do të na zëvendësojë, ne relaksohemi dhe fillojmë të bëhemi dembelë në raport me partnerin, si dhe në punë.

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.