JO-ja për negociatat/ Presidenti i PE, mesazh nga Shkupi: Vendimi i Brukselit mund të ndryshojë, shtetet që kishin rezerva …

SHPËRNDAJE

sasoli

Presidenti i ri i Palamentit Evropian David Sassoli ishte dje në Maqedoninë e Veriut, në vizitën e tij të parë në një vend jashtë Bashkimit Evropian, për të shprehur mbështetjen e tij për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit mes Shkupit dhe BE-së. Kreu i ligjvënësve evropianë tha në Shkup se vendimi i Brukselit për moshapjen e bisedimeve mund të ndryshojë brenda pak muajsh. “Anëtaret e BE-së, të cilët kishin rezerva për Maqedoninë e Veriut tani po ndryshojnë qëndrim”, tha Sassoli.

Pas takimit me Kryeministrin maqedonas Zoran Zaev, Sassoli tha se Maqedonia e Veriut duhet ta shfrytëzojë këtë periudhë për të vazhduar reformat dhe për të mos lejuar bllokimin e tyre.

Ai tha se vendimi i Këshillit Evropian nuk është një humbje por një lloj ndalese për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. “Ne, shtoi ai, jemi më të fortë sepse të githa institucionet evropiane janë në anën tonë dhe janë të bindura se Maqedonia e Veriut duhet ta fillojë procesin e bisedimeve sepse të gjitha kushtet për këtë janë arritur”.

Presidenti i Parlamentit Evropian, politikani italian David Sassoli, sot do të mbajë një fjalim para deputetëve në parlamentin e Maqedonisë së Veriut, teksa do të takohet edhe me drejtues të partive politike.

Kryeministri Zoran Zaev theksoi qëndrimin e njohur se nuk ka alternativë tjetër për vendin e tij përveç rrugës drejt integrimit në BE. “Reformat janë të rëndësishme për vetë ne këtu në Maqedoninë e Veriut”, tha Zaev. VOA

Te lidhura


Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.