“Ja kush është “kutia e Pandorës” shqiptare”/ Ish-ministri i Drejtësisë ngre pikëpyetjet dhe dyshimet pas rritjes së çmimit të energjisë

Oct 4, 2021 | 15:43
SHPËRNDAJE

energjiaelektrike

Ish-ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi ka reaguar pas paralajmërimit të kryeministrit Edi Rama për rritje të çmimeve të produkteve të nxitura nga rritja e çmimeve të burimeve të energjisë dhe karburanteve.

Në një postim në rrjetet sociale, Halimi thotë se “me nje menaxhim te mire vjetor apo disa vjecar te kaskades se Drinit nuk do te kishte keto mungesa te menjehershme te energjise ne prodhimin vendas”.

“Importimi, blerja e energjise nga jashte eshte “Kutia e Pandores” shqiptare”, thotë ish ministri teksa ngre edhe pesë pyetje që sipas tij mund të çojnë në disa konkluzione.

Mes të tjerash Halimi pyet se “a eshte blere energjia nga (importi) disa dite me pare nga FTL me 290 Euro / Mëh nderkohe qe tregu dje ne HUPEX ( tregu hungarez qe eshte tregu me i lire ne EU dhe prej nga ku zakonisht importohet energjia ne Shqiperi, ishte gjysma e cmimit?”.

REAGIMI I PLOTE

5 pyetje mbi Energjine dhe “Pandoren shqiptare”!

Si keshilltar ligjor i tregut privat te energjise, une dhe ekipi im jemi vazhdimisht te informuar mbi ate ndodh me energjine! Ne keshillojme dhe perfaqesojme me shume se 60 kompani prodhuese te energjise.

Sipas eksperteve tane qe mbulojne prodhimin e energjise nga HEC, prodhimi vendas ne gjysmen e pare te vitit 2021 nuk ka qene i ulet. Kjo do te thote qe me nje menaxhim te mire vjetor apo disa vjecar te kaskades se Drinit nuk do te kishte keto mungesa te menjehershme te energjise ne prodhimin vendas. Menaxhimi i prodhimit te kaskades se Drinit duhet pare ne lidhje te ngushte me gjithe prodhimin vendas.

Kjo ishte skema fillestare kur u ofrua nga qeveria investimet ne hec- et dhe fotovoltaiket e vegjel. Kjo skeme u prish dhe KESH nuk perfiton nga 532MW hece dhe fotovoltaike per ta optimizuar ujin e rezervuareve te kaskades.

Ndaj dhe keto 4 muajt e veres FTL ( Furnizuesi i tregut te lire FTL , pjese e OSHEE ) i duhet te bleje ne treg te huaj energjine ( importoje) sot per neser dhe keshtu cmimi natyrisht do jete shume me i larte. Kjo eshte mungese e thelle profesionalizmi dhe menaxhimi pa vision.

Importimi, blerja e energjise nga jashte eshte “Kutia e Pandores” shqiptare.

Ja pese pyetje qe ndoshta na nxjerin ne disa konkluzione?

1. A eshte e vertete se cmimi qe i eshte blere prodhuesve vendas gjate 2021 eshte rreth 60 Euro/ MWh?

2. A eshte blere energjia nga (importi) disa dite me pare nga FTL me 290 Euro / MWh nderkohe qe tregu dje ne HUPEX ( tregu hungarez qe eshte tregu me i lire ne EU dhe prej nga ku zakonisht importohet energjia ne Shqiperi, ishte gjysma e cmimit? (shih tabelen e HUPEX)

244465264_10221404539123765_3597633099081907611_n

3. Por gjate shtatorit a eshte blere pothuaj me cmim mbi 100-180 Euro/MWh?

4. A jane ne konflikt ERE /administrata qendrore/ lokale me prodhuesit e vegjel te energjise duke i vene keta te fundit ne veshtiresi financiare ne vend qe ti ndihmonin per te rritur investimet?

5. A ka lidhje ky represion ndaj prodhuesve vendas, me importin e energjise nga 60 Eur/MWh brenda ne 290 euro/ MWh importi?

Pergjigjet? Ndoshta kontrolli i duhur kushtetutes Parlament/Ekzekutiv/Drejtesi do verifikonte nese kane lidhje, por te gjithe jane te zene me gjera me te medha se kjo! Ndoshta do i vije rradha.

halimi per energjine

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/