Ish-kapiteni i Bajernit bojkoton Botërorin e Katarit, legjenda gjermane merr këtë vendim për shkak të…

Aug 8, 2022 | 13:04
SHPËRNDAJE

Ish-kapiteni i Bajernit dhe Gjermanisë, Filip Lahm ka folur publikisht lidhur me mungesën e tij në Botërorin e Katarit ku shkaku për këtë vendim të ish-mbrojtësit legjendar janë vdekjet e shumta të punëtorëve që ndërtuan stadiumet ku do të luhen ndeshjet e këtij turneu.

67657

Lahm qartësoi se nuk do të jetë pjesë e asnjë delegacioni dhe nuk do të udhëtojë drejt Katarit për Botërorin, por do ta ndjekë atë nga shtëpia.

“Unë nuk jam pjesë e delegacionit dhe nuk do të fluturoj atje si tifoz. Kështu që preferoj ta ndjek turneun nga shtëpia.

Të drejtat e njeriut duhet të respektohen. Nëse një shteti i jepet kontrata që rezulton ndër më të këqijat në këtë aspekt, këto gjëra duhet të diskutohen.

Edhe vetë futbollistët duhet të jenë kritikë për atë çka ka ndodhur në Katar.”, u shpreh Lahm.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al

Te lidhura