Investigimi i medias britanike/ Përveç gomoneve, emigrantët shqiptarë udhëtojnë me jahte luksoze drejt Mbretërisë së Bashkuar! “Bileta”, 17 mijë paund

Aug 14, 2022 | 15:04
SHPËRNDAJE

Mediat Britanike i kanë kushtuar një artikull tjetër trafikimit të emigrantëve të paligjshëm nga Shqipëria dhe vende të tjera të Europës drejt Mbretërisë së Bashkuar.

jahteluksoze

The Mail on Sunday zbulon se përveç gomoneve, trafikantët po i transportojnë shqiptarët edhe përmes jahteve luksoze.

Një gazetar britanik, ka bërë një investigim ku është shtirur si një emigrant dhe ka kontaktuar “bosët” shqiptarë të trafikut të qenieve nejrëzore. Sipas raportimit të tij, një prej trafikantëve i ofroi gazetarit një vend në një jaht që largohej nga Belgjika drejt Mbretërisë së Bashkuar.

Udhëtimi kushtonte 17 mijë paund, ndërsa një tjetër trafikant shqiptar në Francë, ofronte udhëtim me jaht luksoz për 16 mijë paund.

Prej një jave, mediat britanike kanë zbuluar një raport sekret të autoriteteve për emigrantët e paligjshëm, ku sipas saj, 4 në 10 emigrantë që vijnë në Mbretërinë e Bashkuar me gomone.

Raporti ka ekspozuar se si trafikantët e njerëzve po përdorin TikTok për të transportuar emigrantët shqiptarë, duke i kërkuar në mënyrë cinike që të mos rrezikojnë jetën e tyre në gomone me fryrje, por në vend të kësaj të zgjedhin kalimin e sigurt me jahte luksoze.

Çuditërisht, detektivët në Holandë thonë se kontrabandistët e njerëzve janë kapur duke përdorur jahte për të synuar Britaninë e Madhe përgjatë një shtrirje prej më shumë se 100 miljesh të vijës bregdetare holandeze nga Vlissingen në jug deri në Den Helder në veri.

Shumica e pasagjerëve në anijet e përgjuara ishin shtetas shqiptarë, tha mbrëmë Marechaussee Mbretërore e Holandës, një forcë policore kombëtare.

MoS javën e kaluar identifikoi tre kontrabandistë njerëzish që përdornin TikTok për të shitur kalimin me jahte në MB nga portet në Francë, Belgjikë dhe Holandë. Një nga trafikantët postoi foto të anijeve luksoze, duke përfshirë një që dukej të ishte pranë shkëmbinjve të bardhë të Doverit. Reklama e shkruar në shqip, ofronte një ‘udhëtim në Angli çdo dy ditë’.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura