Meta takim vëllazëror me Haradinajn: Ndamë urimet më të ngrohta në vigjilje të Ditës së Flamurit. E domosdoshme lidhja hekurudhore Shqipëri-Kosovë

Nov 25, 2021 | 10:00
SHPËRNDAJE
Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka takuar mëngjesin e sotëm kreun e AAK-së dhe ish-kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj.
meta haradinaj
Kreu i shtetit e konsideron takimin si vëllazëror, ndërsa shton se ndau me Haradinajn “urimet më të ngrohta në vigjilje të Ditës së Flamurit Kombëtar dhe nënvizuam rëndësinë e forcimit të mëtejshëm të marrëdhënieve strategjike mes dy vendeve, në dobi të qytetarëve tanë“.
Presidenti thekson se vendosja e lidhjes hekurudhore mes Shqipërisë dhe Kosovës është e domosdoshme dhe me impakt zhvillues për tërë rajonin.
Mesazhi i Metës
I lumtur të nisja sot ditën me një takim vëllazëror në Prishtinë me Kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ish-Kryeministrin, Ramush Haradinaj.
Ndamë urimet më të ngrohta në vigjilje të Ditës së Flamurit Kombëtar dhe nënvizuam rëndësinë e forcimit të mëtejshëm të marrëdhënieve strategjike mes dy vendeve, në dobi të qytetarëve tanë.
Në këtë kuadër, vendosja e lidhjes hekurudhore mes Shqipërisë dhe Kosovës është e domosdoshme dhe me impakt zhvillues për tërë rajonin.
Duke evidentuar rëndësinë e bashkëpunimit ndërmjet të gjitha vendeve tona, si element kyç në promovimin e stabilitetit, sigurisë dhe paqes në Ballkan, theksova se Procesi i Berlinit është një mundësi e shkëlqyer për të rritur bashkëpunimin rajonal dhe përshpejtuar perspektivën tonë të përbashkët europiane.
meta 2
© Panorama.al

Te lidhura