I moshuari arrestohet për 13 vrasje të kryera 50 vjet më parë. Si u zbulua dhe marrëveshja që bëri me prokurorët për të…

| 22:52
SHPËRNDAJE

 

Joseph DeAngelo, njeriu i njohur si “Golden State Killer”, ka pranuar kryerjen e 13 vrasjeve, pas një marrëveshjeje që bëri me prokurorët me qëllim që t’i kursejë atij dënimin me vdekje.

_113158098_tv062198130

DeAngelo, i cili ishte oficer i policisë në Kaliforni gjatë krimeve të tij në vitet 1970 dhe 80, u arrestua në vitin 2018 pasi ADN-ja e tij u gjet përmes një faqe interneti gjenealogjie.

Seanca dëgjimore në Sacramento u zhvillua në një sallë të madhe universiteti, për të lejuar që viktimat dhe familjet të merrnin pjesë. Ai gjithashtu pranoi dhunime të shumta, vjedhje dhe krime të tjera.

DeAngelo, 74 vjeç, pritet të dënohet me burgim të përjetshëm në gusht në një seancë të dytë gjyqësore, ku njerëzit e dëmtuar nga krimet e tij do të lejohen të lexojnë deklaratat dedikuese për viktimat.

Dënimi pritet të jetë kulmi i një hetimi për krimet që filluan në vitet 1970 dhe tërhoqën vëmendjen në mbarë botën.

Krimet e DeAngelo u shtrinë në të gjithë shtetin e Kalifornisë, ndërsa zyrtarët vetëm më vonë kuptuan se krimet ishin e gjithë puna e një njeriu.

_113158101_tv062198037

Ish-oficeri i policisë, veterani i Luftës së Vietnamit dhe mekaniku automatik u arrestuan në prill të vitit 2018 pasi policia e gjurmoi atë duke përputhur ADN-në e tij me një faqe interneti gjenealogjie.

Hetuesit krijuan një pemë familjare që daton që nga vitet 1800 me qëllim që ta identifikojnë atë si një të dyshuar. Detektivët e ndoqën dhe mblodhën një copë mbeturinash që kishte hedhur, duke gjetur të njëjtën ADN të rikuperuar nga disa skena krimi.

Që atëherë, ai është mbajtur në izolim në një burg në Sacramento.

Prokurorët nga gjashtë qarqet ku janë kryer krimet e tij ranë dakord të zhvillojnë seancën e së hënës në auditorin e Universitetit Shtetëror të Sacramentos, i cili mund të ulë 2.000 njerëz, për të lejuar distancimin shoqëror.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.