Humbi 20 miliardë dollarë për shkak të luftës, njeriu më i pasur së Ukrainës padi ndaj Rusisë: Kërkoj kompensim për shkatërrimin e biznesit

May 27, 2022 | 16:18
SHPËRNDAJE

Njeriu më i pasur i Ukrainës, Rinat Akhmetov, tha se synon të padisë Rusinë për humbjet prej 17 deri në 20 miliardë dollarë pasi fabrikat e tij të çelikut në Mariupol u dëmtuan rëndë.

gaottchalk

Akhmetov është pronar i fabrikës së çelikut Azovstal në qytetin port jugor të Mariupolit Qytet i cili pësoi bombardime intensive nga forcat ruse.

“Ne patjetër do të padisim Rusinë dhe do të kërkojmë kompensimin e duhur për të gjitha humbjet e shkaktuara dhe shkattërrimin e biznesit,” tha Akhmetov për portalin ukrainas të lajmeve Mrpl.city.

Si bastioni i fundit i rezistencës së qytetit kundër pushtimit rus,  uzina e çelikut Azovstal u vu nën sulm të ashpër për javë të tëra përpara se trupat ukrainase të vendosura atje të dorëzoheshin.

Punimet e çelikut dhe hekurit Illich nën kompaninë e Akhmetov kanë pësuar dëme të shumta për shkak të agresionit rus, tha ai për mrpl.city.

Akhmetov ka një shifër të ardhurash neto prej 6.93 miliardë dollarësh, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg . Pasuria e tij ka rënë me 40% këtë vit për shkak të luftës në Ukrainë.

Pasi pushtimi i Rusisë filloi më 24 shkurt, kompania e Akhmetov Metinvest – prodhuesi më i madh i çelikut në vend – njoftoi se nuk do të ishte në gjendje të përmbushte detyrimet kontraktuale.

Në prill, Metinvest i tha Reuters se planifikon të rifillojë prodhimin pas përfundimit të luftës, por “nuk do të funksionojë kurrë nën pushtimin rus”.

Rusia tha të premten e kaluar se tashmë ushtria e saj ka kontroll të plotë në Mariupol.

 

© Panorama.al

Te lidhura