Hapja e negociatave, deklarata e fortë e Hahn: Pa bërë këtë veprim, nuk ka hapje të negociatave

SHPËRNDAJE

Komisioneri për negociata të zgjerimit Johannes Hahn, ne nje interviste “Stuttgarter Zeitung” per eshte shprehur se per hapjen e negociatave duhen te cohen para drejtesise te gjithe “peshqit e medhenj”, dhe te gjithe zyrtaret e korruptuar.

“Vazhdoni ne rrugen e reformave. Te cohen para drejtesise zyrtaret e korruptuar. Kapni peshqit e medhej. I coni para drejtesise, peshqit e medhej te mos kursehen, pa progres ne kete drejtim nuk ka negociata”, eshte shprehur Hahn.

hahn_1521805602-5985976

Pjese nga intervista: 

Gazetari: Në Sofje, Ballkani, Shqipëria, Bosnjë-Hercegovina, Kosova, ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë, Mali i Zi dhe Serbia do të tregohen tani një të ardhme në BE. A nuk po prodhoni shpresa që mund të shkatërrohen papritmas?

Hahn: Në të vërtetë, besueshmëria jonë është në rrezik në këtë samit të parë të Ballkanit Perëndimor në 15 vjet. Rajoni ka premtuar një kohë të gjatë për një të ardhme evropiane, por ajo është zbatuar vetëm pjesërisht. Por është një detyrim moral nga ana jonë për të përfunduar unitetin e Evropës. I referohemi kuotës Willy Brandt, dhe kjo është e qartë me të gjitha këto vende evropiane, të cilat tashmë janë të rrethuara nga vendet e BE-së. Por natyrisht, vetë vendet duhet ta bëjnë perspektivën evropiane një realitet duke përmbushur të gjitha kushtet dhe duke zbatuar reformat në fushat që theksojmë në veçanti sundimin e ligjit, luftën kundër krimit të organizuar, marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë. Procesi i pranimit është i kushtëzuar dhe opsioni i pranimit vlerësohet në bazë të meritave të secilit vend.

Konsideratat e tyre gjeostrategjike janë përballur me skepticizëm të madh për zgjerimin në BE. Ka shumë zëra që flasin për bisedimet e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë si të parakohshëm dhe të refuzuar.

Unë mund ta kuptoj skepticizmin, por gjithashtu nuk them se Shqipëria dhe ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë janë tashmë të gatshme për pranim. Megjithatë, reformat e nevojshme mund të arrihen më së miri gjatë procesit të pranimit. Merrni shembullin e korrupsionit. Nga pikëpamja ligjore, të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor kanë një situatë ligjore që është e krahasueshme me tonat. Por, në bisedimet e pranimit, i kushtojmë vëmendje faktit se ligjet zbatohen gjithashtu, rastet e korrupsionit vërtet sjellin para drejtësisë, dhe peshqit e mëdhenj nuk janë kursyer. Pa progres në këtë drejtim, ne mund të ndërpresim negociatat. Pra, ne mund të kapërcejmë gjendjen akoma të pakënaqshme të sistemeve ligjore në Shqipëri dhe ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë kur të fillojmë bisedimet e pranimit.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprak"Kisha frikë se...", kush është i arrestuari për zhdukjen e tregtarit të perdeve. Ja deklarata që e fundosi
Artikulli tjetërPas takimit 45 minuta me Ramën, Xhafaj njofton konferencën urgjente

S'KA KOMENTE

Comments are closed.