Grupi i famshëm ‘Pink Floyd’ drejt një nga shitjeve më të mëdha të historisë muzikore

Jun 24, 2022 | 9:06
SHPËRNDAJE

PANORAMAPLUS.AL/ Grupi i famshëm ‘Pink Floyd’ po mendojnë të shesin të gjitha albumet e këngëve të tyre të regjistruara dhe duan ta shesin për të paktën 500 milionë dollarë, duke e bërë kështu një nga shitjet më të mëdha të muzikës në histori.

Grupi legjendar i rock-ut ka lëshuar 15 albume në studio midis 1967 dhe 2014, ku përfshihen tre nga albumet më të shitura, albumet rock të të gjitha kohërave: The Dark Side Of The Moon (1973), Wish You Were Here (1975) dhe Muri (1979).

Pavarësisht nga oferta e parave, pranimi i të gjithë anëtarëve të grupit pritet të jetë një sfidë, duke pasur parasysh se dy kantautorët kryesorë të tij, Roger Waters dhe David Gilmour, kanë qenë në mosmarrëveshje për dekada.

Warner Music Group Corp., Sony Music Entertainment dhe BMG thuhet se janë ndër listën e blerësve potencialë për të cilët po flet edhe përfaqësuesi i grupit, Patrick McKenna për momentin.

Pink Floyd u formua në vitin 1965 nga i ndjeri Syd Barrett, por këngëtari kryesor i atëhershëm i cili u largua nga grupi vetëm tre vjet më vonë për shkak të përkeqësimit të shëndetit mendor.

Kitaristi dhe këngëtari David Gilmour hyri në grup në vitin 1967, dhe së bashku me Roger Waters (bas, vokal), Richard Wright (tastierë, vokal) dhe Nick Mason (bateri) ata formuan formacionin klasik që shumica e fansave e njohin. .

Grupi është pronar i disa prej disqeve rock më të mirënjohur dhe më të shitur të të gjitha kohërave, ku vitet 1970 janë më të suksesshmet për ta.

Me rreth 45 milionë kopje të shitura, The Dark Side Of The Moon (1973) është më i shituri i të gjithë katalogut të tyre. Me këngët klasike si Time, The Great Gig in the Sky dhe Brain Damage, albumi u rendit në SHBA për 962 javë në total.

Në vitin 2012, ‘Dark side of thë moon’ u zgjodh për t’u ruajtur në Regjistrin Kombëtar të Regjistrimeve të Shteteve të Bashkuara nga Biblioteka e Kongresit për t’u konsideruar ‘kulturalisht, historikisht ose estetikisht e rëndësishme’.

Dy nga albumet e tyre të tjerë të lëshuar në vitet 1970 konsiderohen gjithashtu si disa nga më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave.

Wish You Were Here (1975) ka shitur më shumë se 20 milionë kopje, dhe albumi i dyfishtë i The Wall (1979), shiti 30 milionë kopje të tjera.

Pas tensioneve personale, Wright u largua nga grupi në 1979, i ndjekur më pas dhe nga waters në 1985. Gilmour dhe Mason vazhduan si Pink Floyd, dhe u bashkuan përsëri nga Wright.

Waters përfundimisht do të ngrinte një padi kundër ish-shokëve të tij të grupit për përdorimin e emrit të Pink Floyd, por në fund, pasi arritën një marrëveshje, më pas ata lëshuan albumin e tyre të fundit, The Endless River, në 2014.

Shitjet e albumit të artistëve legjendar janë shitur për më shumë se nëntë shifra gjatë viteve të fundit. Bob Dylan i shiti regjistrimet e tij Sony Music në 2021 në një marrëveshje të vlerësuar në më shumë se 150 milionë dollarë, sipas American Songwriter .

Këngëtari i Like A Rolling Stone thuhet se ka fituar gjithashtu midis 200 dhe 300 milionë dollarë në një shitje të albumeve të këngëve për Universal Music.

Bruce Springsteen gjithashtu shiti katalogun e tij për rreth 550 milionë dollarë.

Edhe pse tregu i muzikës është zbutur që atëherë në vazhdën e rënies ekonomike, Pink Floyd ka ende gjasa të fitojë një marrëveshje të madhe për shkak të shitjeve të tyre marramendëse të albumeve, të cilat thuhet se kanë kaluar 250 milionë në mbarë botën deri në vitin 2013.

 

© Panorama.al

Te lidhura