Grupet shqiptare të krimit po i kthejnë magazinat dhe fabrikat në qytetin britanik në ferma të mëdha kanabisi. Ata “skllavërojnë” emigrantët nga Shqipëria

| 20:48
SHPËRNDAJE

Bandat shqiptare po kontrabandojnë dhe trafikojnë njerëz në Nottinghamshire dhe i punësojnë ata në fabrika të mëdha tregtare të kanabisit, ka thënë policia.

0_Trowell-cannabis-grow-001

Policia e Nottinghamshire ka mbyllur 62 strofka kanabisi në tre muajt e fundit, gjysma e të cilave u vendosën në ndërtesa tregtare si fabrika dhe depo të papërdorura.

Një numër i njerëzve nga Shqipëria, të cilët nuk kanë asnjë lidhje me Nottinghamshire, janë vendosur brenda disa prej ndërtesave dhe janë mbajtur kundër vullnetit të tyre.

Ka pasur gjithashtu shtatë vjedhje kanabisi, ku kriminelët kanë hyrë në adresa të armatosura me armë për të kapur kontrollin mbi furnizimin e një bande tjetër.

Banorët kanë paralajmëruar policinë pasi kanë parë disa persona të armatosur dhe me çanta të mëdha kanabisi duke dalë prej këtyre ndërtesave.

Incidenti më i fundit ndodhi në Harcourt Street, Kirkby-in-Ashfield, menjëherë pas orës 4 të mëngjesit në ditën e Vitit të Ri kur u raportua një ndërhyrje.

Brenda, oficerët gjetën dhjetëra bimë kanabisi në dhoma të shumta, së bashku me një sërë pajisjesh të sofistikuara për rritje.

Inspektori detektiv Paul Lefford nga Policia e Nottinghamshire tha se disa kriminelë kishin vendosur madje të merreshin me rritje të kanabisit si “një mënyrë e thjeshtë për të fituar para“.

Por DI Lefford tha se rritja e kanabisit nuk ishte “një krim pa viktima” dhe ishte e lidhur me skllavërinë moderne, pastrimin e parave dhe dhunën.

“Ne jemi duke bërë punën hetimore për të zbuluar se kush i drejton fermat. Bëhet fjalë për të ndjekur zinxhirin dhe për të shkuar në krye.”

Bimë kanabisi me vlerë më shumë se 4 milion £ janë kapur nga Policia e Nottinghamshire gjatë pandemisë, disa prej të cilave u zbuluan në shtëpitë e njerëzve.

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.