Goditet banda e të miturve në Greqi, shumica prej tyre shqiptarë. Ja çfarë synonin të grabisnin dhe skema si vepronin

| 19:05
SHPËRNDAJE
 

Një bandë kryesisht me të mitur, të cilët kryenin sistematikisht grabitje në zonën më të madhe të qendrës së Athinës është shkatërruar nga Nën-Drejtoria e Sigurisë së Athinës.

policia greke

Mediat e huaja shkruajne se në pranga kanë rënë 26 persona, prej tyre 22 të huaj dhe katër shtetas grekë, nga të cilët 21 ishin të mitur. Anëtarët e bandës, shumica prej tyre nga Shqipëria, vepronin kryesisht në sheshin Syntagma, sheshin e Popullit, Thissio dhe pjesë të tjera qendrore të qytetit.

Si i kryenin grabitjet

Fillimisht, ata mblodheshin në grupe në pjesë të ndryshme qendrore të Athinës, ku në shumë raste synonin grabitjen e të miturve. Pastaj disa nga anëtarët e grupit, duke përdorur dhunë u morën viktimave celularët, paratë dhe sendet e tjera që posedonin.

Anëtarët e tjerë të grupit lëviznin nëpër kryeqytet si “duhanpirës” për të parë oficerët e policisë dhe për të shmangur arrestimin.

Hetimet 

Policia po heton përfshirjen e anëtarëve të bandës në një numër grabitjesh, ndërsa deri më tani të paktën tetë raste janë identifikuar, të cilat ndodhën gjatë muajit të fundit.

Përveç kësaj, hetimi përcaktoi përfshirjen e dy prej të arrestuarve për trafik droge. Për të çmontuar bandën, një operacion policor u krye të hënën në sheshin Syntagma dhe sheshin Laou.

Sekuestrimi

Gjatë kontrolleve të mëvonshme, 21 telefona celularë u gjetën dhe konfiskuan, një kamë, para dhe rreth 22 gramë kanabis.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.