Gjykata spanjolle hedh poshtë kërkesën e Shakirës/ Këngëtarja rrezikon të shkojë në burg

May 27, 2022 | 17:28
SHPËRNDAJE

PANORAMA PLUS/ Shakira akuzohet se i detyrohet shtetit spanjoll taksa prej 15 milionë dollarësh për të ardhurat që ka fituar nga 2012 deri në 2014.

Një gjykatë në Spanjë thuhet se hodhi poshtë ankesën e Shakirës në një rast mashtrimi fiskal, duke vendosur se kishte prova të mjaftueshme për të çuar çështjen përpara.

Rezidenca e Shakira-s është vënë në pikëpyetje pasi prokurorët argumentojnë se ajo jetonte në Spanjë ndërsa rezidenca e saj zyrtare ishte në Bahamas në atë kohë, sipas Associated Press.

Ligji spanjoll thotë se nëse një individ kalon më shumë se 183 ditë në vend, ai konsiderohet rezident i ligjshëm dhe përgjegjës për pagimin e taksave mbi të ardhurat e fituara ndërkombëtarisht. Sidoqoftë, ata që kalojnë më pak se 183 ditë në Spanjë do të jenë përgjegjës vetëm për të ardhurat e fituara brenda vendit.

Shakira më parë pretendoi se ajo kishte kaluar shumicën e atyre viteve si banore e Bahamas, dhe kishte paraqitur taksat e saj në përputhje me rrethanat. Në dokumentet e siguruara nga El Periodico dhe El Pais, mbrojtja e këngëtares pretendonte se ajo me të vërtetë e kishte kaluar pjesën më të madhe të kohës jashtë vendit dhe nuk bëri asnjë përpjekje për të fshehur qëllimisht të ardhurat e saj, duke përmendur çdo keqkuptim si “ndryshim në kritere”.

LEXOJE TE PLOTE TE PANORAMA PLUS

 

© Panorama.al

Te lidhura